Diz Ağrısı Neden Olur?


Diz ağrısı neden olur?

Diz ağrısı neden olur, Dizde oluşan ağrılar hakkında bilgi: Diz ağrısıdenildiğinde bunun binlerce nedeni olabilir. Çünkü diz çok karışık bir noktadır ve travmaların yanı sıra sakatlanmalara çok açıktır. Diz ağrısının nedeni şişme, sertlik, kızarıklık, çıtırdama sesi, kitlenme, dizi kıvıramama veya düz konuma getirememe, sıcaklık hissi ile anlaşılır. Çoğu diz ağrıları dizi fazla yormama, sıcak ya da soğuk kompres ile kendiliğinden geçebilir. Fakat bazı diz ağrılarında cerrahi operasyon yapılması gerekebilir. Peki, diz ağrısı neden olur? İşte, detaylar;

Travmaların neden olduğu diz ağrıları;

Patellar tendinit (Diz kapağı);

Dizde bulunan bir ya da birkaç tendonun iltihaplanması ile oluşur. Tendonlar, kemikleri ve kasları birbirine bağlayan kalın dokulardır. Onlar sayesinde pek çok kemik ve kas birlikte harekete etme yeteneğine sahip olur. Kayak yapan, koşan ve bisiklet kullanan sporcularda diz kapağı tendonu iltihapları meydana gelebilir. Şiddetli diz ağrısı ile kendini belli eder.

Menisküs yırtığı;

 

Kaval kemiği ve uyluk kemiği arasında şok emici bir dokudur. Lastik gibi bir kıkırdak dokudur. Dize ağırlık verip, ters hareket yaparsanız kolaylıkla yırtılmaktadır. Futbolcular başta olmak üzere, dizini aktif kullanan ve dize darbe alan kişilerde, menisküs yırtılması sıklıkla görülen bir durumdur. Dizde şiddetli ağrı ve kilitlenme başlıca belirtilerdir.

Ön çapraz bağ yaralanmaları;

Kaval kemiği ve uyluk kemiğini birbirine bağlayan dört bağdan birinin yırtılmasıdır. Genelde basketbol oynayan ve kayak yapan kişilerde oluşur. Ani yön değişimleri bu yırtığa neden olur. Dize darbe almak ve zıplamak da buna yol açabilir. Dizde ağrı ve şişlik başlıca belirtileridir.

Diz bursiti;

Diz yaralanmaları, eklem kemiğini saran keseleri yani bursitlerin iltihaplanmasına neden olur. Bursitlerin başlıca özelliği, tendon ve bağların üzerinden kaymasını sağlamaktır. Dizde şiddetli ağrı ve hareketlerde sıkıntı başlıca belirtilerdir.

Diz ağrısının diğer nedenleri;

Diz kilitlenmesi;

Dizin hareketlenmesini engelleyen ve sabit kalmasını sağlayan durumdur. Genelde kıkırdak yırtılması kaynaklı oluşmaktadır. Yırtılan kıkırdak, diz eklemine doğru kaymaktadır. Bu nedenle dizde hareket sıkıntısı oluşur.

Osteoartrit (eklem kireçlenmesi);

Eklemlerde aşınma ve bozulma kaynaklı oluşur. Aslında romatizma türüdür. Çok ciddi ağrılara neden olur. Kilolu olmak, yaralanmalar, eklem hastalıkları, ailede kireçlenmenin olması ve kas zayıflığı nedeni ile oluşabilir. Yaşlanmaya bağlı olarak, ilerleyen yaşlarda oluşabilir.

İltihaplı romatizma hastalıkları;

İltihaplı romatizma hastalıkları aslında bağışıklık sistemi ile alakalıdır. Gut, akdeniz ateşi ve behçet başlıca nedenleridir. Her yaşta oluşabilir. Diz ağrısınınyanı sıra, tüm eklemlerde ve kıkırdaklarda ağrı yapar. Ağrı çok şiddetlidir, şişlik ve hareket zorluğu ile iştah kaybı yaşanır.

Osgood-Schlatter hastalığı;

Büyüme çağında olan çocuklarda görünen bir hastalıktır. Dinlenince ağrının hafiflediği, hareket edildiğinde ağrının arttığı bir durumdur. Dizin aşırı kullanılması ile oluşur. Diz kapağında ağrı ve şişlik vardır.

Kondromalazi patella (koşucu dizi);

Dizin ön kısmında oluşan ağrılarla kendini belli eder. Dizde gıcırdama hissi vardır. Dizi büküp oturmak, merdiven inip çıkmak, diz çökmek ve çömelmek ağrıyı arttırır. Fizik tedavi ile çözümlenebilen bir hastalıktır.

Doktora ne zaman gitmeliyiz?

Dizinize ağrılık veremiyorsanız, dizde geçmeyen bir şişlik varsa, dizinizi bükemiyor veya düz tutamıyorsanız, dizde şekil bozukluğu varsa, diz ağrısıyanında ateşiniz çıkarsa ve diziniz yüzünden düşerseniz vakit geçirmeden hemen bir doktora görünmelisiniz.

Kaynak: Bu yazı, nedenolur.net/diz-agrisi-neden-olur/ kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir