Denizcilik Nasıl Bir Meslektir?


Türkiye başta olmak üzere birçok ülkede önemli bir meslek haline gelen denizcilik, üniversitelerde de akademik olarak eğitiminin verildiği bir çalışma alanı olmuştur. Üç tarafı denizlerle çevrili olan Türkiye’de de denizcilik alanında iş sahibi olmak mümkündür.

İTÜ başta olmak üzere Dokuz Eylül, Karadeniz Teknik ve Akdeniz Üniversitelerinde Denizcilik Fakültesi vardır. Bu bölümde uzak mesafe gemi kaptanlığı ve gemi görevlilerinin yetiştirilmesi sağlanır. Bu bölümden mezun olan kişiler toplam 10 ay boyunca bir gemide staj yapar. Stajın ardından gemi kaptanlığı sınavına girme hakkı kazanırlar. Üniversiteden mezun olmak, uluslararası alanda denizcilik yapmak için yeterli değildir. Kaptanlık sertifikası ve gemi görevlisi sertifikası ile yurt dışındaki noktalarda da çalışabilir.

Kaptan olarak gemilerde çalışan kişilerin adaylıkları geçinceye kadar periyodik olarak mesleki sınavlara girmesi gerekir. Bu sayede uzak yok gemi kaptanlığı sertifikası uzatılır veya askıya alınır.

Denizcilik mesleğinde yüksek sabır ve çalışma disiplini gerekir. Özellikle uzun mesafede görev alacak olan gemi çalışanının zorlu şartlara uyum sağlayabilmesi çok önemlidir. Kaptan ve zabitlık gibi unvanlarda olan kişiler gemilerde esas sorumlu kişilerdir. Diğer gemi mürettebatı denizcilik alanında eğitim veren meslek okullarından veya liselerden mezun olmuş olan kişilerdir.

Denizcilikte uzun mesafelere gitmek ve en az iki ay kadar farklı ülkelerin limanlarında bulunmak söz konusudur. Bununla birlikte teorik bilgilerin gemi görevlisi tarafından iyi bilinmesi gerekir. Tehlikeli hava akımlarının olduğu açık okyanuslarda gemi görevlilerinin ve kaptanının müdahale yapma yetisi çok önemlidir. Sürekli yapılan sınavlar ve kontrollerle denizcilik alanında görev yapan kişiler denetlenir.

Uluslarası lojistik, askeri kontroller ve balıkçılık için denizcilik mesleği seçilebilir. Askeri denizci olmak isteyen kişiler Deniz Harp Okulu’nda verilen eğitimleri ve süreçleri eksiksiz bir şekilde tamamlaması gerekir. Profesyonel anlamda balıkçılık yapan ve açık deniz balıkçılığını uygulayan kişiler de bu alandaki teknikleri ilk olarak kıyıya yakın yerlerde uygulaması esastır. Denizin birçok tehlikeyi içerisinde barındırması nedeniyle görevlilerin tecrübeli olması çok önemlidir. Denizcilik mesleğini düşünen kişilerin bu unsurları göz önünde bulundurması ve ona göre seçim yapması gerekir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.