Deniz Suyundan İçme Suyu Nasıl Elde Edilir?


Denizcilik
Denizcilik

Tuzlu suyun içme suyuna dönüştürülmesi, tuzdan arındırma denen bir süreçle mümkündür. Bununla birlikte, inanılmaz masraflıdır.

Su, dünyadaki en kritik ögelerden biridir. Suya güvenli ve yeterli erişime sahip olmak genel sağlığı geliştirir ve ekonomik kalkınmayı teşvik eder.

Bununla birlikte, dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca insan, iklim değişikliği, kentleşme ve hızla artan bir insan nüfusu nedeniyle temiz içme suyuna erişim eksikliği ile karşı karşıyadır.

Denizlerdeki  tuz konsantrasyonu insan vücudunun işleyişi için çok yüksek. İnsanlar deniz suyunu içerse, böbrekler aşırı miktarda idrar üreterek tuzu atmaya zorlanırdı. Vücuttan tüketilen sudan daha çok idrar çıkartılarak dehidrasyona ve sonuçta ölüm gerçekleşecektir. İnsanlar deniz suyunu tüketmeleri için öncelikle tuzdan arındırılması gerekir.

Tuzlu suyun içme suyuna dönüştürülmesi

Denizcilik
Denizcilik

Tuz giderme, tuz içeriğini kaldırarak tuzlu suyun tatlı suya dönüştürülmesinin bir işlemidir. Bu su arıtma yöntemi, gemi mürettebatı gemide içme suyu için deniz suyu işlediği antik çağlardan beri uygulanmaktadır. Bugün, 18.000’in üzerinde tuz arındırma tesisi dünyanın dört bir yanında faaliyet göstermektedir.

Geleneksel tuzdan arındırma yöntemi, kaynar su içerir ve arta kalan tuzdan ve minerallerden arındırılmış su buharı toplar. Diğer tuzdan arındırma yöntemleri şunları içerir: çok kademeli flaş, çoklu etki, buhar sıkıştırma, dondurma, güneş buharlaştırma ve ters ozmoz. Ters osmozda, deniz suyu, önce mikroskopik partikülleri ve organik maddeleri uzaklaştırmak için filtrelenir. Gerçek ters ozmoz işleminden önce mikron filtrelerle daha fazla temizlik yapmak üzere gönderilir.

Bu aşamada, su elektrikle yüklü zarlar vasıtasıyla kuvvetle inç kare başına 800 libre pompalanır. Bu membranlar suyun içindeki tuzun büyük bir çoğunluğunu ortadan kaldırır. Su depolama tanklarına nüfuz etmeye devam eder ve% 20’sinin tekrar tersine osmoz yoluyla yeniden işlenmesinden önce tekrar karıştırılır.

Bu su, kalsiyum filtreleri vasıtasıyla pompalanır ve bu kalsiyum, alkalinite arttırır ve kalsiyum verir. Belediye su hatları yoluyla gönderilmek üzere, insan tüketimi öncesinde florür, amonyak ve klorür de eklenmiştir.

Okyanustan İçme Suyu Üretilmesi

Tuz giderme, dünyanın tatlı su kıtlığı sorununun mükemmel bir çözümü gibi görünüyor. Aslında, yaklaşık 23 milyar galon temiz içme suyu, her yıl yaklaşık 300 milyon kişiye su yetiştirecek tuzdan arındırma teknikleriyle üretilmektedir. Kuveyt şu sıralar tüm su ihtiyacını tuzdan arındırılmış suyla karşılamaktadır. BM’ye göre, dünya nüfusunun% 1’i tuzdan arındırılmış suya bağlı.

Bununla birlikte, dünyadaki tuz arındırma projelerini artırma çabaları maliyeti yüksektir. Yüksek maliyetinin nedeni, kullanılan metoda bağlı olarak, metreküp başına yaklaşık 3 kilowatt olan tuzsuzlaştırılmış su üretmek için gereken enerjiden kaynaklanmaktadır. Bu, lokal su kaynaklarını işlemek için gereken enerjiden önemli ölçüde daha yüksektir ve bu da metreküp başına .2 kilovattır.Tuzsuz suyun maliyetini artıracak ek faktörler şunlardır: yer, tesis türü, iş gücü ve konsantre atığı (tuzdan arındırılmış ve tuzdan arındırılmış mineraller).

Deniz suyunu tuzdan arındırma, bazı çevresel kaygılarla da birlikte gelir. Büyük miktarda desalinli su üretmek için, işleme tesislerinde su alım altyapısı yoluyla elde edilen soğutma suyu gerekir. Bu alım sistemleri, balıkları ve diğer deniz organizmalarını kendi yaşam alanlarından alıp soğutma sistemine gönderir ve süreç boyunca zarar verebilir. Daha büyük deniz yaşamı, su emme girişinde sıkışabilir ve ürettiği güçlü emişten kurtulamaz. Tuzlu su konsantrasyonunun bertaraf edilmesi başka bir çevresel konudur. Bu konsantrat okyanusa yerleştirildiğinde, okyanus tabanına batar ve ekosistemi tahrip eder


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir