Deniz Fenerinin Amacı Nedir?


Deniz Feneri

Deniz fenerleri herkes tarafından sevilen ve denizciler tarafından yol gösterici olarak bilinen bir yapıdır. Özellikle geceleri seyahat eden gemilerin tehlikelerden uzak durmasını ve yollarını bulabilmeleri için deniz fenerleri ışığı ile onları aydınlatır. Eski çağlarda deniz fenerleri olmadığı için karaların tepe bölümlerine büyük ateşler yakılarak yol göstermek amaçlanıyordu. Ancak mesafe gelişen teknolojiyle birlikte arttığı için deniz fenerlerine karalardan uzak yerlerde de denizciler ihtiyaç duymaya başladı.

Deniz fenerleri nasıl yapılır?

Günümüzde deniz fenerleri birkaç bölümden meydana gelen bir yapıya sahiptir. Deniz fenerleri; fener, fenerin dış bölümü, yakıt deposu, sarnıç, depo, fenercinin özel odası ve oturma odası olarak ayrılır. Fenerin yerleştirildiği bölüm özellikle çok dayanıklı olarak bir şekilde hazırlanır. Genellikle taştan meydana gelir. Yerleştirilen taş, denizin dalgalarını ve suyu tarafından aşınmayacak kadar sağlam olması gereklidir. Deniz fenerleri eskiden uzun yıllar boyunca ateş ve reçineli odunlarla ışık saçması sağlanan yapılardı. Zamanla gelişen teknolojiyle birlikte ayna ve mercekler kullanılarak deniz fenerlerinin ışığı daha güçlü hale getirildi.

Günümüzde kullanılan deniz fenerlerinin çoğu otomatik olarak çalışmaktadır. Çoğu uzaktan kumandalı olarak hareketlerini gerçekleştirir. Ayrıca tasarruf sağlanmak amacıyla gündüzleri otomatik bir şekilde fenerin söneceği sistemler geliştirilmiştir.

Deniz fenerlerinin deniz üzerinde birçok faydası vardır. Seyir halinde bulunan gemilerin karaya çarpmamasını veya birbiriyle çarpışmamaları için yardımcı olurlar. Özellikle otomatik olan deniz fenerlerinin yanından geçerken çok dikkatli olunmalıdır. Üzerinde bekçi olmayan deniz fenerleri sadece ışık saçarak yardımcı olurlar fakat yakındalar başka bir gemi olup olmadığını size haber veremezler.

Eskiden karaya çok yakın olarak inşa edilmiş olan deniz fenerleri günümüzde restoranlara, alışveriş merkezlerine hatta dükkanlara dönüştürülmüş olarak hizmet vermeye başlamışlardır. Bunun sebebi gelişen teknolojiyle birlikte GPS aracılığı sayesinde gemilerin konumlarını ve diğer gemilere olan yakınlıklarını çok kolay bir şekilde öğrenebiliyor olmasıdır. Gelişen teknolojiyle birlikte böyle muhteşem bir yapının artık yapılmıyor olması üzücü olsa de teknolojinin getirdiği yararlar daha baskın durumdadır. Eskiden olan gemi kazaları artık neredeyse hiç olmamakta ve kaybolan bir geminin olması neredeyse imkansız hale gelmiştir. Kısaca günümüzde deniz fenerlerinin bir amacı kalmamıştır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.