izmir escort bayan

Demir Zehirlenmesi nedir?


Sağlıklı bir demir tüketimi, beynin, kasların ve alyuvarların işlevi için kritik önem taşır. Ancak vücut, demirin aşırı yüksek dozlarını metabolize edemez. Aşırı miktarda demir, gastrointestinal sisteminizin astarını tahriş edebilir ve ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Demir zehirlenmesi, beslenme programında fazla miktarda demir tüketmekten meydana gelmemektedir. Demir zehirlenmesinin nedeni, demir takviyelerinin aşırı dozda alınmasıdır. Demir zehirlenmesi özellikle, yanlışlıkla fazladan demir takviyesi alan çocuklar için ciddi bir sağlık riski taşımaktadır.

Demir zehirlenmesinin belirtileri nelerdir?

Demir zehirlenmesinin ilk bulguları arasında, mide bulantısı ve karın ağrısı bulunur. Bu şikayetleri takiben, kusma da görülebilir. Demir zehirlenmesi, ayrıca ishale ve dehidrasyona neden olabilir. Bazen, aşırı miktarda demir, dışkıların siyah ve kanlı olmasına neden olur. Bu belirtiler genellikle altı saat içinde gelişir.

Bu erken belirtilerin ardından, aşırı dozda demir alımından sonra 48 saat içinde başka ciddi komplikasyonlar da gelişebilir. Bu komplikasyonlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Baş dönmesi
  • Düşük kan basıncı
  • Hızlı veya zayıf nabız
  • Baş ağrısı
  • Yüksek ateş
  • Nefes darlığı ve akciğerlerde sıvı birikmesi
  • Ciltte grimsi veya mavimsi bir renk
  • Sarılık (cildin karaciğer hasarına bağlı sararması)
  • Nöbetler

Demir zehirlenmesinin tedavisi

Çocuğunuzun demirli zehirlenmelerden veya bir ilaçtan veya zehirli dozdan herhangi bir tür zehirlendiğinden şüpheleniyorsanız, en yakın hastaneye başvurun. Demir zehirlenmesi, hayatı tehdit eden bir acil durumdur ve ölümcül olabilir. Demir zehirlenmesinin her zaman acil olarak değerlendirmesini gerekir. Yetişkinlerde bu durum, çocuklarda olduğundan daha az görülür. Ancak bu gerçekleşirse hızlı bir tedavi gereklidir.

Demir zehirlenmesinin tedavisinde, sık sık tüm bağırsak sulamasını kapsayan bir işlem yapılır. Özel bir solüsyon yutulur veya burun yoluyla karnın içine geçen bir tüp vasıtasıyla verilir. Bu yöntem, aşırı demirin yıkanarak vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Ancak çok ciddi durumlarda şelasyon gerekli olabilir. Şelasyon, vücuttaki demiri ve diğer metalleri bağlayan bir kimyasal maddenin intravenöz bir hat üzerinden verildiği bir prosedürdür. Demir daha sonra idrar yoluyla vücudun dışına atılabilir. Diğer tedavi yöntemleri arasında, özellikle de kusma ve diyare yoluyla büyük miktarda sıvı kaybı olması durumunda, rehidrasyon bulunmaktadır. Eğer solunum zorluğu varsa, solunumun normal hale gelmesi için solunum tüpü veya makinesi gerekli olabilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir