Çocuk Ders Çalışmak İstemiyorsa Ne Yapılır?


Yeni nesil çocukların her şeyin ulaşılabilirliğinin arttığı ve teknolojinin günlük hayatı çok etkilediği günümüz dünyasında sorunları da giderek artmakta ve çeşitlilik göstermektedir. Bu sorunların başında geçmişten günümüze çocuk ile aile arasında en büyük sorun olan ve günümüzde de giderek de büyüyen çocukların ders çalışma sorunudur. Her anne baba elinden gelen bütün çabayı göstererek çocuklarını okutma isteği konusunda çocuklarıyla sorunlar yaşayabiliyor ve çocuklarıyla fikir ayrılıklarına düşebiliyor. Çocukları severek ve isteyerek ders çalışmaya yönlendirecek doğru hamleler nelerdir? Aileler bu konuda neler yapmalı nasıl bir yol izlemelidir?

  • Uygun ortam oluşturun

Çocuğa ebeveynler tarafından çocuğun kendini rahat hissedeceği dikkat dağıtıcı eşyalardan arındırılmış sessiz bir ortam ve çalışma masası oluşturulmalıdır.

  • Karşılıklı anlayış, birlikte hareket  

Anne-baba çocuk arasındaki sorunların çözüme kavuşabilmesi için öncelikli yapılması gereken hamle karşılıklı anlayış içinde olarak iletişim kurmak ve sorunların temeline inmektir. Anne-baba ile çocuk arasındaki doğru iletişim çok önemlidir. Anne-baba empati yaparak kendilerini çocuklarının yerine koymalı ve aradaki kuşak farkını ortadan kaldırarak düşünmelidir. Ders çalışma konusunda neden isteksiz olduğu beraber neler yapabilecekleri konuşulmalıdır.

  • Çocuğunuzu bunaltarak işleri zora sokmayın, aceleci olmayın

Ders çalışma konusunda isteksiz olan bir çocuğun bu konuda istekli hale getirilmesi zaman alabilir. Bu süreçte sabırlı ve planlı olmalı aceleci davranarak çocuğunuzu bunaltmamalısınız. Beraber oturarak sizin istediğiniz çalışma saatlerinden oluşan bir çalışma takvimi değil onun istediği çalışma saatlerinden oluşan bir çalışma takvimi oluşturmalısınız. Kendisinin inanarak oluşturduğu bir çalışma takvimine çocuklar daha sadık kalacaklardır. Ders çalışmaya ufak antrenmanlarla başlatılmalıdır. Birden çocuktan yüksek performans beklenmemelidir. Günlük 20-25 dakika gibi kısa süreler belirlenmelidir.

  • Örnek olun ve kontrolü elden bırakmayın

Çocuktan iyi bir performans ve başarı bekleyen ebeveynler ev içinde davranışlarıyla çocuğa örnek olmalıdır. Çocuktan ders çalışmasının istenildiği saatte ebeveynler televizyon bilgisayar başında veya uyuyarak zaman geçirmemeli onlarda bu saatler içinde kitap dergi okumak gibi aktiviteler ile çocuğa örnek olunmalıdır. Çocuğu günlük olarak denetlemek ve kontrol etmek de çok önemlidir. Her günün sonunda ebeveynler çocuklarıyla sohbet havasında geçen ufak bir toplantı düzenleyerek nasıl ders çalıştığını programından memnun olup olmadığını neler öğrendiğini denetleyerek çocuğa desteklerini hissettirmelidir.

  • Çocuklarınızı motive edici ödüllendirmeler yapın

Birlikte hazırlanan ve denetlemeler sonucu uyulduğunu gördüğünüz program süresince bazı aralıklarda ödüllendirme yapınız. Ancak bu ödüllendirme çocuğa sadece ders çalıştığı için yapıldığı hissi verilmeden yapılmalıdır. Yapılan bu ödüllendirme çocuğun motivasyonunu artırarak onu ders çalışma konusunda daha da istekli hale getirecektir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir