Çil Nedir? Neden Oluşur? Nasıl Giderilir?


İnsanların en büyük güzellik serveti ciltleridir. Pürüzsüz ve parlak bir cilt yapısını kim istemez ki? Fakat bu her zaman mümkün olamayabilmektedir. Bazı dış çevre faktörleri, bazı rahatsızlıklar veya genetik yapınızla alakalı sorunlardan dolayı cilt üzerinde istenmeyen leke ve yağ birikintileri oluşabilmektedir. Çilde bu oluşumlardan sadece bir tanesidir.

İnsanların en büyük güzellik serveti ciltleridir. Pürüzsüz ve parlak bir cilt yapısını kim istemez ki? Fakat bu her zaman mümkün olamayabilmektedir. İnsanların en büyük güzellik serveti ciltleridir. Pürüzsüz ve parlak bir cilt yapısını kim istemez ki? Fakat bu her zaman mümkün olamayabilmektedir.

Çil Nedir?

Cilt üzerinde oluşan açık kahverengiden başlayıp, koyu kahverengiye doğru giden küçük lekelere verilen isimdir. Bu lekeler eğer doğuştan itibaren bedeninizde varsa genetik kaynaklıdır. Anne ya da babanızdan aldığınız bir gende bu lekeler vardır ve sizi de maalesef ki sirayet etmiştir. Birde bunun dışında hamilelikte ve yazın güneşten dolayı oluşan lekeler vardır.

Bayanlar özellikle hamileliklerinin son aylarında yüzlerinde bu tip lekelerle fazlası ile karşılaşırlar. Bu tamamen hormonlarla alakalı bir oluşumdur. Birde yaz aylarında plaj da güneşin altında çok fazla yatan kişilerde görülen lekeler vardır. Bu tip lekeler yoğun olarak sırt ve kollarda görülür. Genetiksel çillerden farklı olarak daha geniş yuvarlaklar halinde vücutta görülürler. Güneşte ne kadar çok ve uzun kalırsanız, o kadar çok vücudunuzda kalır ve renkleri koyulaşır. Daha çok açık tenli bayanlar güneşte çok kaldıklarında görülen bir rahatsızlıktır.

Çil tedavisi nasıl olur?

Çil
Çil

Bu insanları rahatsız eden görüntüden kurtulmak için ilk olarak bir dermatologdan destek almanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü bu lekeler kanser riski taşıyabilir. Kanser riski olup olmadığını öğrendikten sonra, doktorunuzun size önereceği ilaçların yardımıyla bu lekelerden kurtulabilirsiniz.

Bunun dışında evde sizde bazı bakımlar uygulayabilirsiniz. Örneğin limon suyu bu lekelerin bir numaralı düşmanıdır. Limonun beyazlatıcı özelliğinden faydalanarak kür uygulayabilirsiniz. Her gün yarım limonu sıkın ve parmak uçlarınızla lekeli olan bölgeye sürünüz. 10 Dakika bekledikten sonra da yıkama işlemini gerçekleştiriniz. Bol su ile ve sabunsuz olarak yıkayınız. Bu küre her gün düzenli olarak 1 ay boyunca devam ederseniz, cildinizde lekeli olan bölgenin renginin açıldığınız ve zamanla da tamamen kaybolduğunu görebileceksiniz. Ayrıca beyazlatıcı kremlerin hepsi çil tedavisinde kullanılan malzemelerdendir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir