izmir escort bayan

Cesaret nedir ve cesaret neden önemlidir?


“ Cesaret nedir ?” sorusuna verilebilecek en güzel cevap; cesaret, riskli bir durum söz konusu olduğunda bile zor şeyleri becerebilme, onların altından kalkabilme becerisidir. Cesaretli insanlar her türlü zorluğa karşı kendi düşüncelerini beyan etmenin yanında onları faaliyete geçirebilen ve tüm aksi görüşlere rağmen kendi düşüncelerini uygulamaktan kaçınmayan insanlardır. Çocuklar olgunlaştıkça cesaret olgusunu kendilerinde geliştirirler ve bunu kendi hayatlarında daha fazla kullanamaya veya en azından cesaret olgusuna daha fazla ihtiyaç duymaya başlarlar. Günümüzde çocuklar giderek artan bir şekilde çevrimiçi ortamda büyürken, cesaret olgusu daha da önem kazanmaya başlamaktadır. Böyle bir ortamda herkes tarafından daha görülebilir olduğu için, eleştirilme olasılıkları ve sosyal statülerinin başkaları tarafından sorgulanma olasılıkları daha artmış durumdadır. Yine böyle bir ortamda çocuklar tabii olarak, kendileri olma, kendi sosyal statülerini başkalarına kabul ettirme ve tüm eleştirilere rağmen kendi fikirlerini savunma ve uygulamaya koymak konusunda erken zamanlarda bazı zorluklar yaşayabilirler.

Cesur insanlar korkusuz insanlar değildirler. Cesur insanlar da korku hissederler, ancak korkularını yönetebilir ve üstesinden gelebilirler. Bu sayede harekete geçmek için asla geç kalmış olmazlar. Cesaret ile hata yapmak arasında ince bir çizgi vardır ve bu çizginin diğer tarafı genelde bazı hatalar silsilesini beraberinde getirir. İşte tam da bu yüzden cesur insanlar cesaretlerini ve kendilerine olan güvenlerini sınırsız boyutlarda değerlendirmek yerine uygun önlemleri alabilmek için korku duygusunu kullanırlar.

Cesaretin faydaları

Cesaretin önemi ve cesaretin faydaları genel de yadsınamaz bir şekilde olumludur. Cesurca davranışlar sergilemek kişiye kendisini iyi hissettirir çünkü cesurca davranışlar sergilemek duyguların ustaca yönetilmesi sonucu oluşan bir faaliyettir. Tüm bunların yanı sıra korku ve aşırı kendine güven de bir o kadar kişiyi olumsuzluğa ve başarısızlığa yöneltebilecek birer duygudur. Körü körüne cesaretin her zaman insana olumlu işler yaptırmaması gibi korku ve aşırı özgüven de insanı olumsuzluklara sürükleyebilir. Zaten tam da bu yüzden yukarıda duyguların ustaca yönetilmesi” cümlesini vurgulamak istedik.

Hepimiz cesaret hakkında çeşitli hikâyeler duymuşuzdur. Çocukluğumuzda hepimiz dünyayı kötü adamlardan kurtaran cesur insanların hikâyelerini dinleyerek büyüdük. Ve büyüdükçe gerçek savaşlarda kahramanlık destanlarına konu olan insanların ve geçmişten günümüze insanların hayatlarını kurtarmak için kendi hayatlarını bile hiçe sayan cesur insanların varlığından haberdar olmaya başladık.

Bunların tamamı cesurca davranışlardır. Ancak bazen bu anlatılar bizim için cesaret kavramını erişilmez hale getirirler. Bizler hayatımızın her gününde cesaret gerektiren, cesur davranışlar sergilememiz gereken durumlarla karşı karşıya kalıyoruz fakat bunlardan genellikle en az hasarla veya en risksiz yollardan kurtulmak istediğimiz için cesur davranışlar sergileme yeteneğimizin olduğunun farkına bir türlü varamıyoruz.

Cesaret mutluluk getirir!

Mutluluk için gerekli olan en önemli maddelerin başında cesaret gelir. Hepimiz hayatlarımızda cesur bir şekilde yaşama kapasitesine sahibiz. Sadece atmamız gereken ilk adım gerçeklerimizi konuşmak, onları gizlememektir. Kişisel değerlerinizi ve inançlarınızı tanımlayın ve hayatlarınızı onların etrafında şekillendirin. Dünyada pek çok insan vardır ve bu insanların her birinin birer görüşü vardır. Bu kadar görüşün ve düşüncenin olduğu bir dünyada elbette ki sizinle aynı görüş ve düşünceye sahip olan insanlarda mevcuttur. Ve bu durum kendi görüşünüz ve düşünceniz doğrultusunda çizdiğiniz hedeflere ulaşmak için doğru bir düşünceye sahip olup olmadığınızı gözlemlemenin mükemmel bir yoludur. Her zaman diğer insanların da deneyimlerine ve fikirlerine açık olun ancak asla ama asla kısık sesle konuşmayın. Fikirlerinizi ve düşüncelerinizi hür iradeniz ile cesur bir şekilde gereken her yerde dile getirin. Doğrularınızı bilmek için, sizi neyin yönlendirdiğini, neye inandığınızı ve en önemlisi neyden korktuğunuzu bilmeniz gerekir.

Korku, herkesin paylaştığı fakat hiç kimsenin dile getirmediği ve konuşmak istemediği bir sır gibidir. Hayatta herkes bir şeylerden korkuyor. Şu an da en cesur olarak gördüğünüz kişilerin bile bir şeylere karşı korkusu vardır. Korku duygusunu doğru yönetemezseniz, onu olumlu bir araç olarak kullanamazsınız ve korku karşınıza her zaman bir engel olarak çıkmaya devam eder. Her şey korkuyu nasıl kullandığınız ile alakalıdır. Korkunuzu yenmeniz için atmanız gereken ilk adım onunla yüzleşmektir. Birileri sizlere “ cesaret nedir ?” diye bir soru sorarsa, onlara şu cevabı verebilirsiniz; “Kişinin kendi korkuları ile yüzleşmesinden korkmamak.”  Evet, bu tam bir cesaret örneğidir.  Hedeflerinize ulaşmak için korkularınız motivasyona çevirin.

Tartışmaktan korkmayın

İş yerinde veya günlük hayatta korku bizim mutluluğa ulaşmamızın önündeki en büyük engeldir. İnsanlarla müzakere etmekten, tartışmaktan veya kendi fikrini savunmaktan korkmayın. Pazarlık yapmak kötü bir alışkanlık olarak görülebilir lakin bu günümüz dünyasında uygulamamız gereken bir stratejidir. Bunu uygulamaktan çekinmek sizleri zor durumlarla karşı karşıya bırakabilir. Yapılan bir araştırmaya göre, insanların yalnızca beşte biri maaşları için pazarlık yapıyor ve bu beşte birin içerisindeki “bir” rakamını da çoğunlukla erkekler oluşturuyor. Fakat yaptığın pazarlık sayesinde yılda fazladan kazanabileceğin birkaç bin TL veya Dolar, bakmakla yükümlü olduğun ailenin refahı için çok önemli olabilir. Kendi çıkarlarınızı veya ailenizin refahı söz konusu olduğunda bu çekingenliği veya korkuyu üzerinizden atmalısınız. Pazarlık etmek günümüzde kariyer yapmak açısından bile önemli bir yere sahiptir. Şirketler, pazarlık yeteneği kuvvetli çalışanlar ile çalışmak isterler ve eleman alımlarını da buna göre yaparlar. Yaptığınız her pazarlığı, bir sonraki pazarlığınız için bir pratik olarak düşünün ve ona göre bir pazarlık uygulaması yapın. Her seferinde başarılı olamasanız bile, yeni bir şeyler öğreneceksiniz ve de bir sonraki sefer için edindiğiniz deneyimlerden faydalanabileceksiniz.

Son olarak

Hayatınız ve geleceğiniz için ne planlıyorsanız, daima inancınızı koruyun ve umutsuzluğa kapılmayın. Bazı durumlarda hiçbir şey istediğiniz gibi gitmeyecek ve hiçbir şey beklediğiniz gibi gelişmeyecek.  Yine bazı durumlarda kendinizden başka hiçbir destekçiniz kalmayacak, kimse başarılı olmanızı istemeyecek ve siz de bazen gerçekten başarılı olamayacaksınız. Ancak unutmayın ki, karşılaştığınız bu zorlukların üstesinden gelmenize yardımcı olacak, sizi bir sonraki adımı atmanız için heveslendirecek ve kendi fikirlerinizin arkasında durmanız için tekrar ayağa kaldıracak olan yegâne şey cesarettir. Hayatınız boyunca çeşitli zorluklar ile karşı karşıya kalacaksınız. Bu zorluklar karşısında pes etmek yerine yola devam ederseniz işte o zaman gerçek başarıyı elde edersiniz. Başarılı olan insanları, hayatta zorluklarla karşılaşmış diğer insanlardan ayıran en önemli ve en temel şey esnek olabilmektir. Zorluklara uyum sağlayabilmek ve birden fazla seçeneği değerlendirebilme becerisi sayesinde aynı zorluklarla karşılaşmış birçok kişinin önüne geçebilirsiniz. Esnek olun, esneklik farkı yaratan temel özelliktir.

Cesaret hakkında söylenmiş bazı güzel sözler;

“Dünyada taklit edilemeyen tek şey cesarettir.” -Napolyon Bonapart

“Harikulade şeyler ancak içlerindeki bir şeyin koşulların üzerinde olduğuna inanma cesareti gösterenler tarafından yapılmıştır.” -Bruce Barton

“Mal kaybeden bir şey kaybetmemiştir. Onurunu kaybeden birçok şey kaybetmiştir. Cesaretini kaybeden her şeyini kaybetmiştir.” -Johann Wolfgang von Goethe

“Cesaret her zaman kükremez. Cesaret bazen gün sonunda söykenen; Yarın, tekrar deneyeceğim cümlesidir.” -Mary Anne Redmacher

“Hiçbir şeye cesaret edemeyen, hiçbir şeye ümit besIemesin” – Friedrich Schiller

Cesur bir adam, tek başına bir çoğunluktur.” -Andrew Jackson


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir