Çay Lekelerini Nasıl Çıkarabiliriz?


Çay

Çayın bizim kültürümüzde çok önemli bir yeri vardır. Öyle ki günlük yaşamımızda olmazsa olmazımızdır. Çaysız bir günü hiç bir Türk vatandaşı düşünmek bile istemez demek yanlış olmaz. Pasta ve böreklerimizin vazgeçilmezi, kahvaltılarımızın olmazsa olmaz içeceği, bir misafir geldiğinde akla ilk gelen şeydir çay. Akşam yemeklerinden hemen sonra bulaşıkları bile yıkamadan önce çay demleriz. Sahilde bankta oturuyoruz ve şu an deniz çarşaf gibi karşımızda bu manzara da çaydan başka ne iyi gider ki ya da daha iyisi ne istenir ki!

 Kurumuş Şekerli Çay Lekesi Çıkarma Yöntemleri Nelerdir?

Her sefanın, güzelliğin bir de cefası var öyle değil mi? O çok sevdiğimiz çayımızın bembeyaz gömleğimize dökülmesi gibi. Masa örtüsü kıyafet gibi yıkanabilir. Çay lekesi bulaşan elbiseyi ya da kumaşı vakit harcamadan hemen sıcak suyun altına koyup lekeli bölgeyi arıtıyoruz. Daha sonra lekenin üzerine bir limon suyu sıkıp bir tatlı kaşığı tuz ekliyoruz. Bu şekilde iyice çitiliyoruz. Çok etkili bir yöntem mutlaka deneyin siz de şaşıracaksınız. Peki, evde limon yok ise ne yapacağız?

O zaman sirke ile alkolü karıştırıp bu karışım ile lekeyi ovalıyoruz.

Halıya dökülen çay lekesinde ise önce beyaz kâğıt havlu ile iyice çayı kâğıt havluya çektiriyoruz. Özellikle sirke ve alkol halılarınızdaki lekeyi çıkarmakla kalmaz yeni gibi pırıl pırıl olmasını sağlar. Bir miktar gliserini de inatçı lekelerde denemenizi tavsiye ederiz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir