Çarşaf Nasıl Temizlenir?


Çarşaf

Yatak odalarında kullandığımız çarşaflar yatağın sahip olduğu ebatlara göre farklı büyüklüklere sahiptir. Çift kişilik çarşaflar, tek kişilik çarşaflar ve battal boy olarak da bilinen büyük boy çarşaflar bulunmaktadır.

Hem yatağınızı koruyan hem sizin temiz bir zeminde uyumanızı sağlayan çarşafların hijyenik bir ortam sunması için düzenli aralıklarla temiz olanlarıyla değiştirilmesi gerekir. Yatak çarşaflarınızı her hafta değiştirmeniz önerilir. Bu sayede fazla kirlenmeyeceği için çarşaflarınızın renklerini korumuş olursunuz.

Çarşaflar nasıl yıkanmalıdır?

Yatak çarşaflarınızı temizlerken ilk kuralınız sık sık yıkamak olmalıdır. Çarşaflarınızı uzunsüre değiştirmezseniz kirlerin içine işlemesine ve asıl rengini kaybetmesine neden olursunuz.

Yatak çarşaflarını beraber yıkamak tasarruf anlamında mantıklı bir davranıştır. Eğer böyle bir uygulama yapmak istiyorsanız birkaç tane fazladan çarşaf bulundurmanız gerekir. Çarşaflarınızı renklerine göre ayırmalısınız. Kimi çarşaflar beyaz ağırlıklı kimi çarşaflar daha renklidir. Renkli çarşafları beyazlarla yıkarsanız beyaz ağırlıklı olan çarşaflarınız diğer renklerle boyanabilir.

Çarşaflarınızı çamaşır makinesine katlayarak koyarsanız yıkama sırasında fazla kırışmayacağı için ütüleme kısmını daha rahat atlatırsınız. Çarşaflarınızı katlayarak çamaşır makinesine koyarak ön yıkamasız bir program seçin. Ön yıkama programları hem enerji hem su israfı olduğu için artık kullanılmamaktadır. Bunun yerine 40 derece susıcaklığına sahip herhangi bir programda yıkayabilirsiniz.

Eğer çarşaflarınızı haftada iki kez değiştirme alışkanlığınız varsa 30 derece sıcaklıktada yıkayabilirsiniz.

Yüksek devirde yıkamak çarşafların fazla kırışmasına neden olur. Bunu göz önünde bulundurarak fazla yüksek devirde sıktırmamalısınız.

Program ve devrini ayarladığınız çarşaflarınız için sıvı çamaşır deterjanı ve yumuşatıcı tercih edin. Yumuşatıcı sayesinde çarşaflarnız daha yumuşak ve mis kokulu olur.

Çarşaflarınızın mis gibi koku yaymasını istiyorsanız sıvı çamaşır deterjanı tercih edin. Sıvı deterjanla yıkayarak uzun süre mis kokulu saklayabilceğiniz çarşafları direkt güneşte kurutmayın. Direkt güneşte kuruttuğunuz çarşaflarınız istediğiniz yumuşaklıkta olmaz, fazla kuru ve sert olur. Bu nedenle gölgede kurutmaya özen gösterin.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir