Carlos Fuentes Kimdir?


Carlos Fuentes
Carlos Fuentes

Carlos Fuentes, her türden edebiyatın ustası, 1928 yılında Panama’da doğdu. Bir diplomatın oğlu olarak çocukluğunu Kuzey Amerika, Güney Amerika ve Avrupa’da geçirdi. Yüksek öğrenimini Mexico Üniversitesi’nde yaparak hukuk diploması aldı. Sonra öğrenimine Cenevre’deki Yüksek Öğrenim Enstitüsü’nde devam etti (1950-1952).

Ardından resmi görevlerde bulundu: Uluslararası Çalışma Örgütü nezdinde Meksika delegasyonu üyesi, dışişleri bakanlığı basın sorumlusu, Meksika’nın Fransa elçisi (1974-1977) oldu. Çeşitli dergiler çıkardı. Bunlardan Meksika Edebiyat Dergisi‘ni (1955) Octavio Paz ile birlikte çıkartır.

Carlos Fuentes
Carlos Fuentes

Ardından Siglo XXI yayınevini kurar (1965). 1982 yılına dek Amerika Birleşik Devletleri’ndeki çeşitli üniversitelerde, özellikle Harvard’da profesörlük yapar. Günümüzde Mexico ve Londra’da yaşamaktadır. Fuentes’in ilk yayınlanan yazıları hikâyeleridir: Jours de carnaval(1954). İlk romanı olan La plus impide région (1958), Meksika toplumuna karşı bir iddianamedir ve ulusal tarih ve kimliğin önemine daha o dönemde tanıklık etmektedir.

Fuentes yalnızca Meksika edebiyatının değil, çağdaş Latin Amerika edebiyatının da önde gelen yazarlarındandır. Başkaldıran insanların tükenişlerini ve yenilmişlikleri, Mexico City kentindeki yaşamı, Latin Amerika ve Avrupa arasındaki kültürel bağları yansıtan roman ve öyküleriyle Meksika edebiyatının sınırlarını aşmış, uluslararası bir ün kazanmıştır.

Kitapları 20’den fazla dile çevrilen Carlos Fuentes, ardında 30 kadar kitap, çok sayıda deneme ve senaryonun yanı sıra; önemli bir akademik kariyer bıraktı.

 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir