Çamur Zıpzıpı Hakkında Bilgi


çamur

Çamur zıpzıpı bir balık. Ancak onu diğer balıklardan ayıran en önemli özelliği karada da yaşayabilmesi. Çamur zıpzıpları çoğunlukla Afrika ve Asya kıtalarında görülür.

Çamur zıpzıplarının pekçok türü var. Bazı çamur zıpzıpları yaşamlarının büyük bölümünü suyun dışında geçirir. Sırtlarında ve göğüslerinde yüzgeçler vardır. Göğüslerindeki yüzgeçleri kullanarak karada hareket edebilirler.

Çamur zıpzıpları suyun içerisinde solungaçlarıyla suyun dışarısında da derileriyle solunum yapabilir. Suyun dışında derileri kurumasın, nemli kalsın diye çamurda yuvarlanırlar. Çamur zıpzıpları düşmanlarından kaçmak için zıplar ve atlar. Adlarını da bu hareketlerinden dolayı almışlar.

Çamur zıpzıplarının bazı türleri çamurun içinde “U” şeklinde tüneller oluşturur. Tünel açmak istedikleri noktada, yerdeki çamuru ağızlarına doldurup başka bir yere tükürürler. Bu şekilde çamurda oyuk oluşturarak ilerler ve bir tünel açarlar. Tünelin sonuna yumurta bırakırlar. Tünel “U” şeklinde olduğundan bir bölümüne kadar suyla dolar. Yumurtaların bulunduğu bölümde su yoktur. Yumurtaların oksijensiz kalmaması için ağızlarını havayla doldurur daha sonra da tünele girerek havayı yumurtaların olduğu yere üflerler. Bu işlemi yavrular yumurtadan çıkana kadar yüzlerce kez tekrarlarlar.

Çamur zıpzıplarının birçoğu çamurun üzerindeki böcekler, küçük kabuklular ve bitkilerle beslenir. Çamur zıpzıplarının erkekleri kendi bölgelerine başka bir erkeğin girmesini istemez. Zıplayarak ve birbirlerini ısırarak bölgelerini korurlar.

 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir