Kimdir

Cahit Arf kimdir?

Hemen hemen her gün elinizde gezen 10 liralık banknotların ön yüzünde Mustafa Kemal Atatürk bulunurken, arka yüzünde ülkemizde yetişmiş en iyi matematikçilerden olan Cahit Arf bulunur. Arf değişmezi, Arf halkaları ve Arf kapanışları gibi kendi adıyla bilinen matematiksel terimleri bilim dünyasına kazandıran bir dehadır.

Cahit Arf’ın Hayatı:

Cahit Arf, 1910 ylında Selanik’te doğmuştur. Balkan savaşlarının başlamasıyla ailesi İstanbul’a göç etmiştir. Bir süre yer değiştirdikten sonra ilkokul 5. Sınıftayken İzmir’e yerleşmiştir. Burada tanıştığı bir öğretmen sayesinde matematikle ilgilenmeye başlamıştır.

cahit arf
cahit arf

Lise yıllarında arkadaşlarının çözemediği soruları çözen Arf’ın yeteneği ailesi tarafından fark edilerek Fransa’daki St. Louis Lisesine okumaya gönderilmiştir. 3 yıllık olan liseyi 2 yılda bitirerek ülkesine dönmüştür. Yükseköğrenimi için Avrupa’ya gönderilecek adaylar listesine alınan Cahit Arf, sınavı kazanarak birçok bilim insanını yetiştiren Fransa’daki École Normale Supérieure’e kaydolmuştur. Buradaki eğitimini de 2 yılda bitirdikten sonra ülkeye dönerek Galatasaray Lisesinde matematik öğretmenliği yapmıştır. İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesinde doçent adayı olarak çalışmıştır.

1937 yılında doktorasını yapmak üzere Göttingen Üniversitesi Matematik Bölümü’ne giden Cahit Arf’ın bu üniversitede yaptığı doktora çalışması onun dünya çapında tanınmasına yol açmıştır. Matematikçilerin çok zor dediği doktora konusunu tek başına çalışmış ve tamamlamıştır. Burada bulduğu sonuçlardan bir bölümü bugün dünya matematik literatüründe Hasse-Arf Teoremi olarak geçmektedir.

1938’in sonunda Türkiye’ye geri dönen ARf 1943’te profesör, 1955’te ordinaryüs profesör olmuştur. 1962 yılında Robert Kolej’inde matematik dersleri vermeye başlamıştır. 1963’te kurulan TÜBİTAK’ın kuruluş ve gelişmesinde büyük emeği olan Cahit Arf, yıllarca bu kurumun Bilim Kurulu Başkanlığında da bulunmuştur. Matematiğe yapmış olduğu katkılardan dolayı 1974’te de TÜBİTAK Bilim Ödülü’ne layık görülmüştür. 1983-1989 yılları arasında Türk Matematik Derneği başkanlığını yapmıştır.

Cahit Arf 1997 yılında kalp rahatsızlığı nedeniyle İstanbul’da vefat etmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir