Bulimiya Nervoza (Kusma Hastalığı) Nedir? Tedavisi Nasıldır?


Bulimia yeme bozukluğu, genellikle yetişkinlik başlangıcında çoğunlukla kızlarda görülür. Normal kiloda olsalar bile şişmanlamaktan korkarlar. Sürekli bir şeyler yeme ile diyet yapma isteği bir arada görülür. Aşırı miktarda yiyeceğin kaçınılmaz kilo alınım sonucunu önleyebilmek için izlenen kusma yöntemi, zevk için yemek yeme eylemini izleyen, belli aralıklarla artan bir döngü oluşumuna uzanır.

Her kusma eyleminden sonra tekrar bir şeyler yeme ihtiyacı gelir ve midesi dolana kadar, kusma ihtiyacını tekrar hissedene kadar yemeye devam eder. Hastalar başlarda parmak ya da başka bir cisim yardımıyla kusarken sonraları bu durum alışkanlık haline gelir. Yeme eyleminin ardından özel bir şey yapmasına gerek kalmadan kişinin midesi bulanır ve rahatlıkla kusar.

Kusma dışında aşırı spor ve diyet yapmak, oruç tutmak, idrar arttırıcı madde ya da başka ilaçlar alma gibi yöntemler kullanırlar.

NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Hastalar ayakta ve bireysel terapilerle tedavi edilirler. Bilişsel davranışsal terapi yönteminde beslenme danışmanı ve anti depresan ilaç uygulaması bir arada yapılır.

Diyet tedavisinde ise temel amaç hastanın besinlere karşı olan fikirlerini ve düşüncelerini değiştirmektir. Hastanın hoşuna giden besinlerden oluşmalı; karbonhidrat, yağ ve proteinin dengeli olmasına dikkat edilmelidir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir