izmir escort bayan

Buhar gücünün makinelerde kullanılması


buhar gücü

Buhar makinesi, buharın içinde var olan ısı enerjisini mekanik enerjiye dönüştüren bir makinedir. Buhar makinelerinin sanayi ve ulaşımda kullanılması Sanayi Devrimi’nin ilk adımı oldu.

Buhar gücünden faydalanan Denis Papin 1979 yılında düdüklü tencereyi icat etti. Amacı suyu daha yüksek sıcaklıkta kaynatmaktı.

1698 yılında Thomas Savery buharın yemek pişirmek dışındaki alanlarda da kullanılabileceğini gösterdi. Kaynayan suyu buhar odacığına doldurdu. Odacığın üzerine buhar vakum etkisi meydana getirip suyu içeri çekti. Böylece maden ocağındaki suyu dışarıya atmayı başardı.

1764 yılında James Watt iki odalı bir buhar makinesi geliştirdi. Bu odalardan biri sürekli sıcak diğeri soğuk tutuldu. Watt 1781’de yeni mekanik aksamlar ekleyerek makineyi iyice geliştirdi. Bu icadı günümüz makinelerinin temelini oluşturdu. Buhar makinelerinin tekstil ve kağıt üretiminde kullanılmaya başlanması Sanayi Devriminin başlangıcı oldu. Daha önce insan ve hayvan gücü ile yapılan işlerin yerini buhar gücü ile çalışan makineler aldı. Bu sayede üretim artarak sanayileşme başladı ve büyük fabrikalar kuruldu.

Günümüzde ise makineler bilgisayarlar ile kontrol edilmeye başlandı.

Makinelerde kullanılan enerji kaynakları zamanla değişim göstermiştir. Bu değişimler şöyledir: 

  • Kömür ve su gücü ile çalışan buharlı makineler
  • Fosil yakıtlar ve elektrik ile çalışan makineler
  • Yenilenebilir enerji kaynakları ile çalışan makineler

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir