Boyun Düzleşmesi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?


Boyun
Boyun

Özellikle sabahları boyun ağrısı ile uyananların büyük bir çoğunluğunda, ağrı sebebi için ‘’Boyun Düzleşmesi’’ teşhisi koyuluyor.

Peki nedir Boyun Düzleşmesi ?

Omurgamız vücudumuzu dik tutmak ile görevli bir yapıdır. Vücudumuzun dik durabilmesi için, omurgamızın boyun ve bel kısmında içe doğru kavisler bulunmaktadır. Dik durabilmemizin en temel sebebi bu kavislerdir. Duruşun bozulmaması için devamlılık sağlayan yapılar, disk adı verilen yumuşak yapılardır. Bu yumuşak yapılar zamanla içten yırtılır ve bir süre sonra kaymaya başlar ise, omurganın genel yapısı bozulacaktır. Bu durum, boyun düzleşme sine sebep olur.

Boyun Düzleşmesinin Sebebi Nedir ?

  • Telefon gibi cihazları aşağıda tutarak uzun süre öne eğili kalma gibi durumlar.
  • Devamlı ağır yük kaldırmak.
  • Çok yüksek yastıklar kullanmak.
  • Kanepe ve koltuk kenarlarına başınızı yaslayarak uyumak.

Görüldüğü gibi, omurga olması gereken şeklin tam aksine bir değişim gösteriyor ise, buna ”Boyun Düzleşmesi” adı verilir.

Boyun Düzleşmesinin Belirtileri Nelerdir?

Boyun
Boyun
  • Normal duruşumuz esnasında, kafamızın öne eğik durması boyun düzleşmesi belirtilerindendir. Bu durum kolayca fark edilebilir.
  • Boyun Düzleşmesi her zaman ağrı yapmayabilir. Düzleşme ileri seviyelere geldiğinde sinirlere baskı yapabilir ve şiddetli boyun ağrıları o vakte kadar hissedilmeyebilir. Ağrı hissedilmeye başladığında, genelde boyun böylesinin sırt bölgesi ile birleştiği yerde ortaya çıkar. Başınızı geriye attığınızda ağrının şiddeti artabilir.
  • Boyun Düzleşmesi, boyun bölgesindeki hareketlerin kısıtlanmasına sebep olabilir. Boynunuzu sağa sola çevirmekte zorlanabilir ya da uzun süre ileri baktığınızda ağrı yaşayabilirsiniz.
  • Boyun Düzleşmesinin ilerleyen evrelerinde, vücudunuzun bazı bölgelerinde uyuşma ya da karıncalanma hissi yaşayabilirsiniz. Bu durum, sinir köklerinin ezilmesinden ve omurgaya fazla baskı uygulanmasından kaynaklıdır. Uyuşma, karıncalanma ve güçsüzlük hissi genelde kol ve bacaklarda hissedilse de, ezilen sinirlere göre, vücudun farklı birçok bölümünde görülebilir.

Boyun Düzleşmesi, ofis çalışanları ya da saatlerce bilgisayar başında vakit geçirenler için büyük risk taşıyor. Unutulmamalıdır ki, boyun düzleşmesi fiziksel değişim ve kronik ağrıların dışında, akciğer hastalıkları gibi birçok farklı soruna da sebep olabiliyor.

Boyun Düzleşmesi Tedavi Edilebilir mi ?

Düz forma giren boyun kavisi tekrar eski haline döndürülebilir. Fakat bu süreçteki tedavi seçenekleri, sinir köklerinin ezilip ezilmediğine göre değişecektir. Eğer sinir kökleri baskı altında değilse, kısa sürede olumlu sonuçlar alabileceğiniz egzersiz programları tedavi için en uygun seçenektir. Duruma göre bir fizik tedavi uzmanının yardımı ile tedaviye başlanabilir.

Eğer boyun düzleşmesi artık olumsuz yönde ilerlemiyor ve nörolojik problemlere sebep olmuyor ise, ameliyat olmak bir seçenek değildir. Fakat düzleşmeden kaynaklı olarak, omurga baskı altında kalıyor ve vücudun bazı noktalarında uyuşma, hissizlik ya da güçsüzlük gibi durumlar görülüyor ise, cerrahi operasyon yapılabilir. Ameliyatın amacı, omurilik üzerindeki baskıyı hafifletmek ve hastalığın ilerlemesini durdurabilmektir.

Hastalık erken teşhis edilmez ve tedavi uygulanmaz ise, kalıcı birçok hastalığa sebep olabilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir