Bowling Nedir? Nasıl Oynanır?


Bowling
Bowling

Hizmet sektörü geliştikçe kişilerin zaman içinde eğlenceye olan ihtiyacı da yaşam kalitesi içerisinde önemli bir yer tutmaya başlamıştır. Sinema, bilardo, bowling gibi oyunlar kişilerin en sevdiği eğlence etkinliklerinden biri olmuştur. Üstelik bu etkinlikler üzerinde kişilerin uzmanlaşması ve çeşitli turnuvalara katılması dahi olasıdır. Özellikle bowling tüm dünyada severek oynanan bir oyun olmayı başarmış kıtaları aşmıştır. Ülkemizde de severek oynanan bu oyunun tarihi çok eski dönemlere dayanmaktadır.

  • Özel üretilmiş üç delikli çeşitli ağırlıkta toplar ile oynanan
  • 10 adet labut, kuka ya da pin olarak adlandırılan cisimlerin düşürülmesi amaçlanan
  • Belli bir oyun hattının içerisinde kalınmasının zorunlu olduğu
  • Kendine has bir diziliş gereken

Bowling Nasıl Oynanır?

Top ile tabutların tmamının en az bir en çok ise iki atışta devrilmesini amaçlayan oyundur.

Bizim için genelde oyun olan bu etkinlik aslında bir spor dalıdır. Amerika ve daha birçok yerde bowling turnuvaları aktif olarak yapılmakta ve kazanan kişilere büyük ödüller verilmektedir. Bowling tam anlamı ile strateji oyunu olarak bilinmektedir. Labutları devirmeniz için doğru kiloda olan bir topu doğru şekilde ve doğru hizadan atmanız gereklidir. Aksi halde labutları deviremezsiniz. Genel olarak oyunun amacı bir kerede tüm labutşarı devirmeye dayanmaktadır.

Bu oyun sırasında labutlar bilgisayarlar tarafından doğru ve eşit mesafede dizilir. Kişiler atış hızına en uygun ve en etkili vuruşu yapabilecekleri topları seçerler. Topu labutlara doğru atarken topun hızını ve sapma hızını hesaplayabilmeniz gerekmektedir. ilk atışta topları devirdiğiniz takdirde en yüksek puanı alırınsınız. Eğer ilk atışta başarılı olamazsanız ve tüm labutları deviremezseniz tekrar bir atış yapmanız gerekecektir.
Bu oyunda strike, sparei split gibi terimler vardır.

Strike: tüm labutları ilk atışta devirmektir. Sembol olarak bu atışa X verilmiştir.
Split: tüm labutlar devrilir 2 labut kalır.
Space: 2: Atışta tüm labutları devirmeye verilen addır: sembol olarak / işareti kullanılmaktadır.

Bir oyun genel olarak 9 setten oluşur. Son sen içinde tüm labutları deviren kişinin bir atış hakkı daha olur. Bu sayede son dakikalarda eşitlik bozulabilir ya da şampiyon değişebilir. Turnuvaların düzenlendiği yerlerde bowling maçları genel olarak 4 ligden oluşur. Süper, 1. Lig, 2. Lig ve 3.lig olarak bilinmektedir bu ligler.

Bu oyunu oynarken özel bir ayakkabıya ihtiyacınız vardır. Eğer resmi bir turnuva içindeyseniz kadın ve erkek için farklı ayakkabılar kullanıldığını görürsünüz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir