Borderline Kişilik Bozukluğu; Belirtileri, Tedavisi


Borderline Kişilik Bozukluğu Nedir?

Borderline Kişilik Bozukluğu, ergenlik dönemin de başlayan, insanlarla ilişkilerinde sıkıntılar yaşayan, duygusal anlamda dengesizlik oluşan bir tür kişilik bozukluğu rahatsızlığıdır. Yoğun stres altında olan hastalar alkol ve madde kullanımına yönelebilirler. Yoğun olarak boşluk hissi, kendi başına kalma konusunda sıkıntılar yaşayan, olası bir kayba tahammül edememe, sürekli destek ihtiyacı hissetme ve aile büyükleriyle sıkça yaşanan sıkıntılar boy göstermektedir.

Borderline rahatsızlığı yaşayan kişilerin anne ve baba ilişkilerinde birer hastalık göze çarpmaktadır. Kişiler arasında tamamen iyi ve tamamen kötü olarak önyargı yaparak iyi dediklerini yücelterek kötüleri ise atmaya kalkarlar. Hızlı araba kullanma, madde ve alkol kullanma, yüksek dozda ilaç kullanma bu rahatlığı yaşan insanlar da sıkça görülmektedir. Rahatsızlığı yaşayan insanların psikiyatri servislerine başvurmaları önem arz etmektedir. Hastaların intihar teşebbüsleri ölümle sonuçlanmadan hemen gerekli olan en uygun psikiyatriden destek almak gerekmektedir. Kişilik bozukluğu hastalığı olan bu rahatsızlığı insanların anlaması oldukça zordur. Hastalığı yaşayan insanların duygularını kontrol etme de zorluk yaşadıkları için bu sorunlarına yönelik eğitimlere katılmaları önemlidir. Annelerin bu hastalıktaki rolü çok önemlidir ve çocuklarının bireyleşmesinde son derece en yakını olarak gelişmesinde yardımcı olmaları gerekir.

Borderline Kişilik Bozukluğu Neden Olur?

Borderline kişilik bozukluğu neden olur sorusuna gelecek olursak bunun birçok nedeni vardır. Çocukluk ve ergenlik döneminde yaşanan kayıplar ve ayrılıklar, aile içi huzursuzluk, anne baba arasında şiddetli ilişkiler, fiziksel ve cinsel istismar gibi faktörler borderline rahatsızlığının ortaya çıkıp gelişmesine neden olmaktadır. Dünya üzerinde kadınlar üzerinde çok kez görülmüştür. Bazı beyin bölgelerinin duygusal dürtülerinin kontrol yerlerinde bu probleme neden olacak sorunlar ortaya çıkmıştır. Küçük yaştaki çocukların anne baba veya bakıcıları ile girdikleri iletişimlerin bu hastalık açısından önemi çok büyüktür. Yaşanan bu kişilik bozukluğu hastalığının kişilerin endişe ve ruh halleri kalıtsal olabileceğini söylememiz gerekir. Bu hastalığı yaşayan insanların genel nedenleri bu bahsettiğimiz sebeplerden ötürü bu rahatsızlığa kapılmaktadır.

Borderline Kişilik Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

Borderline belirtileri olarak hastalar birkaç dakika, bir saat veya ne geç bir gün boyunca sürebilecek öfke, kaygı ya da depresyon sorunları yaşayabilirler. Kendilerine bir zarar vermeye yönelebilmeleri, bir anda gelen saldırganlık, ilaçların kötü niyetle alınması ve yüksek alkol bağımlılığı da kendini göstermektedir. Kariyer planlarındaki, cinsel yönelimlerindeki, işlerde ve dostluklar da ani değişimler gösterebilmektedir. Bazı durumlar da bu rahatsızlığı yaşan insanlar kendilerini kötü biri olarak da görmeleri mümkün olmaktadır. En büyük korkularından biri yalnızlık hissi, yalnız kalmaktır ve yalnız kalmamak adına çokça uğraşlarda bulunurlar. İçlerinde hep terkedilme duygusu hakimdir. Bu durum çokça evlilikte yaşananlardan, sevgili ilişkilerinden ve aileden kaynaklandığını da söyleyebiliriz. İntihar durumları kendine zarar verme durumları ile karşılaşmamız mümkündür. Bunların sebebi bir anda gelişen öfkeden kaynaklanmaktadır. Hastalığın yol açtığı madde kullanımı zihinsel tahribata yol açarak daha da gelişmesine neden olmaktadır.

Hastaların Çevreye Zararı Var Mıdır?

Çevresinde ilişki kurduğunu insanlara karşı hep talepkar ve manipüleye yöneliktirler. İstediklerinin olmaması durumunda aşırı derece öfkeli ve saldırgan bir moda geçebilirler. Genel de düzensiz bir kişilerarası ilişkileri vardır ve çevresini olumsuz bir şekilde etkilendiğini görmekteyiz. Öfkeli oldukları durumlar da yapacakları tercihler onların çevreye verdikleri zararların boyutunu da tahmin etmemizi sağlamaktadır. Hastalığı yaşan kişiler ile tartışmaya girilmesinden kaçınılması gerektiğini bilmemiz gerekir. Çünkü ani sinir ve öfkelerinde birbirinden benzersiz problemler ortaya çıkarabilirler. Yalnız kaldıkları durumlar da o yalnızlık birikintileri çevreye yansıtmaları muhtemeldir. Kendilerini savundukları düşüncesiyle de bulundukları çevreye zarar verebilirler. Nedeni ise bahsettiğimiz gibi hep akıllarında dışarıdan her bir tehlike ile karşılaşacak fikirlerinin olmasıdır.

Borderline Kişilik Bozukluğu Tedavisi Nelerdir?

Borderline kişilik bozukluğunun tedavisinden bahsedelim. Borderline kişilik bozukluğunun psikolojik tedavisi hakkında birkaç şüphe ortaya atılsa da buna rağmen son yıllar da çıkan tedavi yöntemleri ile birlikte geliştiğini söylememiz mümkündür. Psikoterapi ile bireysel veya grupça bir tedavi dönemine girilir, oturumların zamanı birkaç ayı bulabilir fakat özellikle kişisel bozukluklar birkaç yılı bulan tedavi süreleri vardır. Tedaviyi reddetme ile karşılaşılabilir.

Tedavi süreci oldukça zor şartlar altında ve benzersiz sorunlarla geçer. Terapistin hastayı reddetmeden önce hastanın terapisti reddetmesi görülebilir. İlişkilerdeki hassaslık ayarını yöntemi oldukça önem arz etmektedir. Terapistlerin bunda oldukça dikkatli olması ve hastanın yapısına göre en iyi şekilde ayarlaması gerekmektedir. Testlerin oldukça iyi yapılıp analizlerinin iyi incelenmesi gerekir. Zihinsel bozukluklar adına kullanılan en yaygın tedavi yöntemlerinden biri de bilişsel davranış terapisidir fakat borderline rahatsızlığının üzerinde bu tedavi yöntemi daha az başarılı olmuştur. Borderline kişisel bozukluğu için özel olarak geliştirilen bir tedavi yöntemi ise diyalektik davranış terapisidir. Bilişsel davranışsal terapi özelliklerinden türetilmiştir. Terapist ile hasta arasındaki değişmelere ve görüşmelere vurgu yapılmaktadır. Tedavinin en önemli amacı hastanın kendisine zarar verme eğilimin azaltılması için amaç edinilmiştir.

Tedavi Yapılmazsa Neler Olur?

Borderline kişilik bozukluğu rahatsızlığı geçiren insanların tedavi edilmediği durumlarda fiziksel sorunların boy gösterdiğini söylemek gerekir. Rahatsızlığı yaşayan kişilerin intihar girişimleri ve kendilerine zarar verme eğilimleri olacaktır.

Borderline Kişilik Bozukluğu Hastalarının Neden İntihar Etme Olasılıkları Yüksektir?

Bu rahatsızlığı yaşayan insanlar kendilerini engellemiş hissettiklerinde, bağımlılık, destek ve yakın isteklerinin karşılanmadığı durumlar da çevrelerinin ilgisini çekmek adına intihar teşebbüsüne başvurmaktadırlar. Temel çatışma nesne ilişkileri etrafındadır. Bu temel ilişkilerdeki eksiklikler anne desteği eksikliği, yatıştırıcılığı ve kapsayıcı önemli dinamiklerin ön plana çıkmalarıdır. Terk duyguları, ani aşırı öfkeler, panik, umutsuz düşünceler kendilerine zarar vermeye boşlukta hissetmeye itmektedir.

Bir önceki yazımız olan Paranoid Kişilik Bozukluğu; Belirtileri, Tedavisi başlıklı makalemizde paranoid kişilik bozukluğu, paranoid kişilik bozukluğu belirtileri ve paranoid kişilik bozukluğu neden olur hakkında bilgiler verilmektedir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.