Böğürtlen Lekesi Nasıl Çıkar?


Böğürtlen

Severek yediğimiz, tatlılarda, reçellerde, marmelatlarda sıkça kullandığımız bir meyvedir böğürtlen. Böğürtlen daha toplanma aşamasında leke açısından ne kadar zor bir meyve olduğunu gösterir. Eller günlerce çıkmayan koyu kırmızı bir renk alır. Toplanmayıp, pazardan alındığında dahi yıkama aşamasında gösterir zorluğunu. Çıkması zor olan lekeler sıralaması vardır ev hanımlarının. Böğürtlen bunlar arasında en üst seviyelerde yer alır. Adeta kıyafet düşmanı lekeler arasında ilk sıralardadır. Peki severek tükettiğimiz böğürtlenin lekesi nasıl çıkar? Püf noktası nedir?

Diğer çıkması zor lekeler gibi böğürtlen lekesi içinde gerekli aşamaları bir an önce uygularsak bu leke can sıkıcı bir hal almayı bırakır. Böğürtlen lekesi kıyafetlerde ya da başka nesnelerde 3 şekilde olabilmektedir. Bunlar ilk yeme esnasında olan taze böğürtlen lekesi, yerken farkına varmayıp daha sonra fark edilen kuru böğürtlen lekesi ve taze olarak tüketim değil de meyve suyu olarak tüketilen böğürtlen suyu lekesidir. Bu lekeler arasında en zor olanı kurumuş böğürtlen lekesidir. Daha yeni döküldüğünde müdahale edilirse daha iyi ve net sonuçlar elde edilebilir.

Taze olarak dökülen böğürtlenin fark edilme esnasında hemen bir kabın içerisine süt koyun. Lekeli kısmı sütün içerisine bastırın ve 1-2 saat sütün lekeyi işlemesine müsaade edin. Ardından sütün içerisinden çıkarıp soğuk suyla bu kısmı iyice durulayın. En son olarak bu lekeyi makinanın orta derecesinde yıkayın. Lekeli kıyafeti makinadan çıkardıktan sonra lekenin çıktığını göreceksiniz. Özellikle kuruduktan sonra tamamen geçtiğini fark edeceksiniz.

Böğürtlen lekesini kuruduktan sonra fark ederseniz eğer yine hemen müdahale etmenizde fayda vardır. Bu sefer bir kabın içerisine ılık su ve alkol ile doldurun. Lekeli kıyafeti bu karışımın içerisine bastırın. 15-20 dakika dinlendirdikten sonra bir pamuk yardımıyla çitileyin. Ardından hiç vakit kaybetmeden çamaşır makinasında bir kez yıkayın. Kuruduğunda lekenin çıkmış olduğunu fark edeceksiniz.

Eğer meyve suyu hazır meyve suyu olarak dökülmüş ise hemen lekenin üzerine tuz dökün ve bir süre tuzun lekeli emmesini bekleyin. Ardından makinada yıkayın. Leke çıkacaktır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir