Bilgisayar Nasıl Hızlandırılır?


Özellikleri ne kadar yüksek olursa olsun bilgisayarlar belli bir zaman sonra yavaşlamaya başlar. Bilgisayarın yavaşlamasına neden olan etmenler arka planda çalışır durumda olan programlar, yeterli olmayan disk alanı, gereksiz programlar gibi birçok sebep olabilir. Bilgisayarın özellikleri ne kadar kapsamlı ve iyi olsa da teknolojik bir alettir ve gün geçtikçe yeni donanım ve yazılım parçaları çıkar. Bu durum bilgisayarda yüklü olan yazılım programlarını güncelleme gerekliliğini ortaya çıkarır. Dolayısıyla bu tür durumda bilgisayarın yavaşlamasına neden olur.

Bilgisayarı hızlandırmak için;

  • İlk olarak bilgisayarda kullanılmayan program ve servislerin kaldırılması gerekir.
  • Eğer uzun süredir disk birleştirme işlemi yapılmamış ise disk birleştirme yapılmalıdır.
  • Diğer taraftan bilgisayarda yüklü olan programların güncel sürümleri yüklenerek hem yazılım hem de donanımsal yükseltme işlemi yapılmalıdır.
  • Bilgisayarın performansının daha iyi bir şekilde kullanılabilmesi için işe yaramayacak servislerin durdurulması gerekir. Bu işlemi gerçekleştirmek için bilgisayarın başlat menüsünden denetim masası seçeneği tıklanarak, program ekle/kaldır bölümünden kullanılmayan programlar listesine girilerek program seçilmeli ve kaldırılmalıdır.
  • Disk birleştirme işlemi uzun süredir yapılmamış ise bilgisayarda kopyalama, yapıştırma, silme işlemleri yaparken disk üzerinde boşluklar meydana gelir. Bu da bilgisayarın performans kaybına neden olur. Disk birleştirme işlemi ile bu boşluklar doldurulur, birleştirilir ve bilgisayarda boşluklardan kaynaklanan performans düşüklüğü giderilerek eski performansına kavuşturulur.
  • Bilgisayarı hızlandıran bir diğer etmen, donanım ekleme işlemidir ve bunun için profesyonel birisinden yardım alınmalıdır.
  • Virüsler de arka planda çalışan kötü yazılımlardır ve bilgisayarın yavaşlamasıyla birlikte programlara da bulaşarak bilgisayar sistemini tamamen ele geçirebilir. Bu durum da bilgisayarın performans kaybına neden olur.
  • Bilgisayara herhangi bir internet sitesinden indirilen programla ya da bilgisayara takılan virüslü flash disc ile virüs bulaşabilir. Virüs diye adlandırılan bu casus programlardan virüs programları ile korunabilir. Bilgisayara yüklenen virüs programı çalıştırılarak ortamdaki virüsler temizlenir ve bilgisayar eski performansına geri döner.
  • Bilgisayarı hızlandırmak için Microsoft tarafından üretilen özel programlar da kullanılabilir. Bu programlar bilgisayardaki ve disc üzerindeki bozuk dosyaları tarayarak düzeltme işlemi yapar. Bu yöntemlerle yavaşlayan bilgisayarlar daha hızlı çalışır duruma getirilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir