Besmele nedir? Besmelenin anlamı nedir?


besmele

İnsanlar için her zaman tedbir kaynağı olan Besmele, “Bismillahirrahmanirrahim” cümlesinin kısaltılmış şeklidir. Türkçe anlamı “Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla” demektir. Rahman Allah’ın, dünyada hiç bir ayrım yapmadan bütün canlı varlıklara acıması ve onları ayrı ayrı rızıklandırmasıdır. Rahim ise, Rabbimizin, ahiret gününde mümin kullarına rahmet etmesi, acıması, onların hatalarını bağışlamasıdır.

besmele

Biz Müslümanlar sabah kalkınca, elimizi yüzümüzü yıkarken, yemek yemeye başlarken hep Bismillahirahmanirrahim deriz. Bu sözler bize anne ve babamız tarafından küçük yaşta öğretilir. Besmele çekilmeden yapılan işlerde iyi sonuç elde edemeyiz. Sofralarımızın bereketi azalır. Hatta Kur-an’ı Kerim’de Üzerinde Allah’ın adının anılmadığı kesilmiş hayvanların etini yemeyin, bunu yapmak Allah’ın yolundan çıkmaktır. Buyrulmaktadır (Enam – 121) Onun için Müslüman olmayan kimsenin kestikleri hayvanların etlerini yemeyiz.

Bütün işlerimize başlarken, çektiğimiz besmeleyi söylerken belki anlamını bilemiyoruz ama bakın yaratıcımızdan en güzel istekte bulunuyoruz: Dünyada bütün canlılara Rahman sıfatıyla yardım eden, acıyan, ahirette ve Rahim sıfatıyla yalnızca inanlara yardım eden isminle başlıyorum diye dua etmekteyiz.

Allah insanları ve bütün canlıları yaratırken rızklarını da vermiştir. Yalnız rızıklar herhangi bir yerde değildir. Canlılar bu rızıklarını çalışarak arayıp bulurlar. Neticede de, bu rızıkları bize veren Allah’a şükür ederiz. Ararken de Allah’ın ismiyle yani Besmele ile başlarız. Yaratıcımız bizi dünya ve ahirette mükafatlandırır. Allah’ inanmayanlar ve onun emirlerine uymayanlar ise dünyada her ne kadar rızıkları verilse de, ahirette Allah’a inanan herkes bütün işlerine besmele ile başlar. Sonuçta da, dünya ve ahirette Allah’ın yardımını görür.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir