Sağlık

Basur (hemoroid) nedir? korunmanın yolları ve iyileşme süreci

Basur diğer adı ile Hemoroid bir çok kişinin maruz kaldığı bir hastalık. Halk dilinde mayasıl olarak bilinen bu rahatsızlığı yaşayan insanları çevremizde çokça görür olduk. Bu yazımızda Basur Nedir? Korunmanın Yolları Ve İyileşme Süreci ile ilgili bir takım bilgileri sizler için sunacağız.

Basur Nedir? Korunmanın Yolları Ve İyileşme Süreci

Basur Nedir?

İyileşme Süreci: Basur anal bölgede bulunan dışkıya yardımcı vasküler bir yapıdır. Çeşitli nedenler ile şiştikleri ve iltihaplandıklarında bu rahatsızlığı ortaya çıkarır. Genel olarak meme şeklinde ki vakaların çokçadır. Bu rahatsızlığı çeken hastaların genel olarak Anal bölge ağrı ve kanama şikayetleri olur. Kabızlığa bağlı olarak tahriş oluşumundan kaynaklanan kaşıntı sorunu bir sonraki şikayet nedenleri arasındadır. Dışkıda kan lekesi, tuvalet yapılan yere kan damlaması ya da tuvalet kağıdına kan bulaşması kanamalı Basur’un belirtileri arasındadır.

Basur tanısı konmuş her hastanın doktorunun yazdığı meme küçültücü ilaçlar ve ağrıyı azaltmaya yardımcı kremleri kullanması ve aksatmaması çok önemlidir. Tedavi süreci durumun ciddiyetine göre en az 1-2 hafta sürmektedir. Bu esnada hasta, ilaç kullanımın yanı sıra beslenmesine dikkat etmeli ve düzenli tuvalet alışkanlığı edinmelidir.

Halk arasında çok sık yaşanan hastalığından çekinme durumu nedeni ile hasta rahatsızlığı ancak çok ilerleyince doktora başvurmaktadır. Burada tedavinin hızla gerçeklemesi ve Anal bölgede herhangi bir cerrahi operasyon görülmemesi için rahatsızlık fark edildiği anda doktor kontrolüne baş vurulması gerekir. Basur rahatsızlığına yakalanan bir hastanın bunu kendi metotları ile çözmesi mümkün değildir. Sadece rahatsızlığın kısa süreliğine belirti göstermesinin kesilmesine sebep olur. Tedavi sürecine ek olarak sıcak su banyoları yaparak bölgede yumuşatma yaparak ağrıyı azaltabilirsiniz.

Korunmanın Yolları

Basur’dan korunmanın pek çok yolu vardır ve bunların muhakkak uygun bir şekilde yapılması gerekmektedir. Öncelikli olarak birey sağlıklı beslenmeyi ve gün içinde egzersiz yapmayı alışkanlık hale getirmelidir. Yemek yanında muhakkak salata yenmesi ve bolca su tüketilmesi gerekmektedir. Bunlara ek olarak meyve yemeli bunları kararında olması şartı ile sindirime yardımcı olanlarını daha çok tercih etmeli ya da en az bir adet bulundurmalı. Gündelik olarak tuvalete çıkma alışkanlığı edinmeli ve bu esnada ıkınmamalıdır. Klozet yerine alaturka tuvaletleri tercih etmeniz basur oluşumunu önemli açıdan engelleyecektir. Baharatlı yiyecekler, acı, ekşi, fastfoot ve asitli yiyecek ve içeceklerden uzak durulması gerekmektedir. Bilumum insan sağlığına zararlı tüketimler den kaçınarak bu hastalıktan ve sindirim yolları ile ilgili oluşabilecek bir çok hastalıktan korunmuş olursunuz.

Hemoroid belirtileri nelerdir?

 • Makanta kaşıntı ve şişlik,
 • Anüs ağzında dışkılama sırasında kanama ve şiddetli ağrılar,
 • Oturmada ve uzanma sırasında ağrıların artması
 • Makattan basurun sarkarak ele gelmesi gibi durumlar belirtiler arasında yer alır. Ancak makattan gelen her kan basurun habercisi olmayabilir.

Hemoroid (Basur) Tedavi Yöntemleri

Bazı hastalar makat bölgesinde yaşanan bu rahatsızlık için doktora gitmeye çekinir. Bu durum da hemoroid şişliklerinin daha hızlı çoğalıp kabarmasına neden olur. Zamanında müdahale edilmediğinden ilerleyen süreçte ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getirebilir. Dış hemoroid hemen teşhis edilebilir. Fakat kalın bağırsakta oluşan hemoroidin tespiti için kolonoskopi yöntemi kullanılır. Çok ciddi derecede ilerlememiş basur için ilaç tedavisi uygulanır. Ancak ileri düzeydeki basur için ise cerrahi operasyon yapılır.

Doğal tedavi yöntemleri

Zeytinyağı ve mürdüm eriği

Müdrüm eriğinin suyunu çıkartın. İçerisine bir yemek kaşığı zeytin yağ koyun. Ardından ped pamuk yardımıyla basur memelerine ve makatın dış kısmına sürünüz. Bu uygulamayı basur geçene kadar yapabilirsiniz.

Limon suyu

Limondaki antibakteriyeller basuru azaltır. Bir adet limonu iyice sıkın asitliğini gidermek için içerisine bir kaç damla su koyun daha sonra ped pamukla basurun olduğu bölgeye sürünüz.

Siyah poşet çayı

Basurun makatta yarattığı şişme ve ağrıları dindiren doğal yöntemlerden bir diğeri de siyah poşet çaydır. Ilık siyah poşet çayını basurun olduğu bölgeye koyup bastırın ve böyle 10 dakika bekleyiniz. Bu uygulamayı günde iki defa yapabilirsiniz.

Ameliyatsız Hemoroid (Basur) Tedavisinde Kullanılan Teknikler

 • Lazer ile tedavi
 • Elektro cerrahi ile tedavi
 • Radyofrekans ile tedavi
 • Bant ligasyon ile tedavi
 • Hemoroid kurutucu ilaç ile tedavi
 • THD (Hemoroid arter ligasyonu) ile tedavi
 • Fotokoagülasyon ile tedavi sayılabilir

Ameliyatsız teknikler hastalığın evresine göre tek başına veya kombine olarak kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir