Basur (hemoroid) Nedir? Korunmanın Yolları? Basura Ne İyi Gelir?


Basur diğer adı ile Hemoroid bir çok kişinin maruz kaldığı bir hastalık. Halk dilinde mayasıl olarak bilinen bu rahatsızlığı yaşayan insanları çevremizde çokça görür olduk. Bu yazımızda Basur Nedir? Korunmanın Yolları Ve İyileşme Süreci ile ilgili bir takım bilgileri sizler için sunacağız.

Genel Bakış

Hemoroid (basur) , anüsünüzdeki şişmiş damarlardır ve varis damarlarına benzer şekilde  rektumda (makatta) şişlikler vardır. Hemoroidler rektum içinde bulunabilir (iç hemoroidler) veya anüs dışında gelişebilir (dış hemoroidler). Peki basura ne iyi gelir?

Hemoroidler çok yaygındır. Neredeyse üç yetişkinden birinde görülür. Bazen semptomlara neden olmazlar.

Nadiren, bir pıhtı hemoroid içinde (tromboze hemoroit) oluşabilir. Tehlikeli değildir.

Neyse ki, hemoroidleri tedavi etmek için birçok seçenek mevcuttur. Birçok insan bunlardan faydalanabilir.

Basur Nedir? Korunmanın Yolları Ve İyileşme Süreci

Basur Nedir?

İyileşme Süreci: Basur anal bölgede bulunan dışkıya yardımcı vasküler bir yapıdır. Çeşitli nedenler ile şiştikleri ve iltihaplandıklarında bu rahatsızlığı ortaya çıkarır. Genel olarak meme şeklinde ki vakaların çokçadır. Bu rahatsızlığı çeken hastaların genel olarak Anal bölge ağrı ve kanama şikayetleri olur. Kabızlığa bağlı olarak tahriş oluşumundan kaynaklanan kaşıntı sorunu bir sonraki şikayet nedenleri arasındadır. Dışkıda kan lekesi, tuvalet yapılan yere kan damlaması ya da tuvalet kağıdına kan bulaşması kanamalı Basur’un belirtileri arasındadır.

Basur tanısı konmuş her hastanın doktorunun yazdığı meme küçültücü ilaçlar ve ağrıyı azaltmaya yardımcı kremleri kullanması ve aksatmaması çok önemlidir. Tedavi süreci durumun ciddiyetine göre en az 1-2 hafta sürmektedir. Bu esnada hasta, ilaç kullanımın yanı sıra beslenmesine dikkat etmeli ve düzenli tuvalet alışkanlığı edinmelidir.

Halk arasında çok sık yaşanan hastalığından çekinme durumu nedeni ile hasta rahatsızlığı ancak çok ilerleyince doktora başvurmaktadır. Burada tedavinin hızla gerçeklemesi ve Anal bölgede herhangi bir cerrahi operasyon görülmemesi için rahatsızlık fark edildiği anda doktor kontrolüne baş vurulması gerekir. Basur rahatsızlığına yakalanan bir hastanın bunu kendi metotları ile çözmesi mümkün değildir. Sadece rahatsızlığın kısa süreliğine belirti göstermesinin kesilmesine sebep olur. Tedavi sürecine ek olarak sıcak su banyoları yaparak bölgede yumuşatma yaparak ağrıyı azaltabilirsiniz.

Korunmanın Yolları

Basur
Basur

Basur’dan korunmanın pek çok yolu vardır ve bunların muhakkak uygun bir şekilde yapılması gerekmektedir. Öncelikli olarak birey sağlıklı beslenmeyi ve gün içinde egzersiz yapmayı alışkanlık hale getirmelidir. Yemek yanında muhakkak salata yenmesi ve bolca su tüketilmesi gerekmektedir. Bunlara ek olarak meyve yemeli bunları kararında olması şartı ile sindirime yardımcı olanlarını daha çok tercih etmeli ya da en az bir adet bulundurmalı. Gündelik olarak tuvalete çıkma alışkanlığı edinmeli ve bu esnada ıkınmamalıdır.

Klozet yerine alaturka tuvaletleri tercih etmeniz basur oluşumunu önemli açıdan engelleyecektir. Baharatlı yiyecekler, acı, ekşi, fastfoot ve asitli yiyecek ve içeceklerden uzak durulması gerekmektedir. Bilumum insan sağlığına zararlı tüketimler den kaçınarak bu hastalıktan ve sindirim yolları ile ilgili oluşabilecek bir çok hastalıktan korunmuş olursunuz.

Hemoroid belirtileri nelerdir?

 • Makanta kaşıntı ve şişlik,
 • Anüs ağzında dışkılama sırasında kanama ve şiddetli ağrılar,
 • Oturmada ve uzanma sırasında ağrıların artması
 • Makattan basurun sarkarak ele gelmesi gibi durumlar belirtiler arasında yer alır. Ancak makattan gelen her kan basurun habercisi olmayabilir.
 • Bağırsak hareketleri sırasında ağrısız kanama
 • Acı veya rahatsızlık

Hemoroid (Basur) Tedavi Yöntemleri

Bazı hastalar makat bölgesinde yaşanan bu rahatsızlık için doktora gitmeye çekinir. Bu durum da hemoroid şişliklerinin daha hızlı çoğalıp kabarmasına neden olur. Zamanında müdahale edilmediğinden ilerleyen süreçte ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getirebilir. Dış hemoroid hemen teşhis edilebilir. Fakat kalın bağırsakta oluşan hemoroidin tespiti için kolonoskopi yöntemi kullanılır. Çok ciddi derecede ilerlememiş basur için ilaç tedavisi uygulanır. Ancak ileri düzeydeki basur için ise cerrahi operasyon yapılır.

Doğal tedavi yöntemleri

Zeytinyağı ve mürdüm eriği

Müdrüm eriğinin suyunu çıkartın. İçerisine bir yemek kaşığı zeytin yağ koyun. Ardından ped pamuk yardımıyla basur memelerine ve makatın dış kısmına sürünüz. Bu uygulamayı basur geçene kadar yapabilirsiniz.

Limon suyu

Limondaki antibakteriyeller basuru azaltır. Bir adet limonu iyice sıkın asitliğini gidermek için içerisine bir kaç damla su koyun daha sonra ped pamukla basurun olduğu bölgeye sürünüz.

Siyah poşet çayı

Basurun makatta yarattığı şişme ve ağrıları dindiren doğal yöntemlerden bir diğeri de siyah poşet çaydır. Ilık siyah poşet çayını basurun olduğu bölgeye koyup bastırın ve böyle 10 dakika bekleyiniz. Bu uygulamayı günde iki defa yapabilirsiniz.

Ameliyatsız Hemoroid (Basur) Tedavisinde Kullanılan Teknikler

 • Lazer ile tedavi
 • Elektro cerrahi ile tedavi
 • Radyofrekans ile tedavi
 • Bant ligasyon ile tedavi
 • Hemoroid kurutucu ilaç ile tedavi
 • THD (Hemoroid arter ligasyonu) ile tedavi
 • Fotokoagülasyon ile tedavi sayılabilir

Ameliyatsız teknikler hastalığın evresine göre tek başına veya kombine olarak kullanılabilir.

Basura Ne İyi Gelir?

Hemoroidleri önlemenin en iyi yolu dışkılarınızı yumuşak tutmaktır, böylece kolayca geçerler. Hemoroidleri önlemek için aşağıdaki ipuçlarını deneyebilirsiniz.

Yüksek lifli yiyecekleri yiyin. Daha fazla meyve, sebze ve kepekli tahıllar tüketin. Bunu yapmak dışkıyı yumuşatır ve kütlesini arttırır, bu da hemoroidlere neden olabilecek gerilmelerden kaçınmanıza yardımcı olur. Gazla ilgili sorunları önlemek için diyetinize yavaşça lif ekleyin.

Bol miktarda sıvı için. Dışkıların yumuşak kalmasına yardımcı olmak için her gün altı ila sekiz bardak su ve diğer sıvıları (alkol değil) alın.

Lif takviyelerini göz önünde bulundurun. Çoğu insan diyetlerinde, önerilen miktarda lif almaz (kadınlar için günde 25 gram ve erkekler için günde 38 gram) Çalışmalar, Metamucil ve Citrucel gibi tezgah üstü lif takviyelerinin, genel semptomları iyileştirdiğini ve hemoroidlerden kaynaklanan kanamayı azalttığını göstermiştir. Bu ürünler dışkıları yumuşak ve düzenli tutmaya yardımcı olur.

Lif takviyesi kullanıyorsanız, her gün en az sekiz bardak su veya başka bir sıvı içtiğinizden emin olun. Aksi takdirde, takviyeler kabızlığa neden olabilir veya kabızlığı kötüleştirebilir.

Ikınmayın. Bir dışkı geçmeye çalışırken nefesinizi zorlamak ve tutmak, alt rektumdaki damarlarda daha fazla basınç oluşturur.

Tuvaletinizi hissettiğiniz anda gidin. Bağırsak hareketini geçmek için beklerseniz ve dürtü kaybolursa, dışkı kurumuş olabilir ve geçmesi daha zor olabilir.

Egzersiz yapın. Kabızlığın önlenmesine yardımcı olmak ,oturmakla oluşabilecek damarlardaki basıncı azaltmak için aktif kalın. Egzersiz aynı zamanda kilo vermenize yardımcı olup hemoroidinize yardımcı olabilir.

Uzun süre oturmaktan kaçının. Özellikle tuvalette çok uzun oturmak, anüs içindeki damarlardaki basıncı artırabilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bsr recyclinghöfe