Bakır nedir? bakırın özellikleri, bakır madenleri ve kullanım alanları


İngilizce: Copper.
Fransızca: Cuivre.
Almanca: Kıpfer.

Doğada serbest ya da bileşik olarak bulunan kızıl renkli bir maden. Simgesi “Cu” yoğunluğu 8.9 ve erime derecesi 1083 C derece olan kimyasal bir elementtir.

Bakırın kullanım alanları

Kolay işlenebilirliğinden doayı erken çağlardan beri kullanılmakta olan bakır, çok iyi bir ısı ve elektirik iletkeni olduğundan özellikle sanayide yaygın bir kullanım alanına sahiptir. El sanatlarında ve oymabaskı sanatında da yaygın olduğu gibi, aşınma dayanıklılığı nedeniyle kuyumculuk ve saatçilikte de aranan bir gereçtir.

Ayrıca, ince levhalar halinde üretilen bakır, işçilik kolaylığı, dayanıklılığı ve öteki kaplama malzemelerine göre hafifliği dolayısıyla özellikle 20. yy’da çatı kaplaması alanına girmiştir. Bakır çatılarda zaman içinde nemin etkisiyle yüzeyde, küf renginde bir pas tabakası oluşur. Türkiye’de anıtsal Osmanlı yapılarındaki kurşun çatı kaplama geleneği, kurşunun çok pahalı bir gereç olmasından dolayı, Cumhuriyet döneminin bazı anıtsal yapılarında bakırla sürdürülmüştür.

Ülkemizin en zengin madenlerinden biri olan bakır yatakları, çoğu kez kurşun ve çinko ile birlikte bulunur. En önemli bakır yataklarımız Karadeniz Bölgesi’nde bulunur. Murgul (Artvin), Küre (Kastamonu), Çayeli (Rize) ve Köprübaşı (Giresun) bu bölgedeki başlıca yataklardandır.

Ayrıca Maden (Elazığ) ve Ergani (Diyarbakır)’de de bakır yatakları mevcuttur.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.