Kimdir

Aşık Veysel kimdir?

Aşık Veysel Şatıroğlu halk şairi, ozan ve türkücüdür. 25 Ekim 1894 yılında Sivas Şarkışla’da doğmuştur. 21 Mart 1973 yılında aramızdan ayrılmıştır. Ahmed ve Gülizar çiftinin oğludur.

Aşık Veysel
Aşık Veysel

Aşık Veysel 1894 yılında doğmuş ve 1973 yılında da aramızdan ayrılmıştır. Babasının adı Ahmed, annesinin adı ise Gülizar’dır. 7 yaşında çiçek hastalığına yakalanarak bir gözünü kaybetmiştir. Bir gözünü kaybettikten sonra da ikinci gözüne perde inmesi ile tamamen kör oldu. Aşık Veysel’in çok az görebildiğini biliyoruz. Az da olsa gören gözü de babasının değneğinin ucunun gözüne batması sonucu kör olmuştur.

Aşık Veysel’in babası saz ustasıydı. Zaman zaman bölgenin önde gelen kişilerini evine toplar ve saz çalardı. Daha sonra oğlu Aşık Veysel için de sal almış ve onun sazı öğrenmesine sağlamıştır.

Özellikle saz derslerine yollaması onun gelişiminde çok önemli olmuştur. Aşık Veysel 25 yaşında evlenmiştir. 1919 yılında evlenen Veysel, 2 yıl sonrasında hem annesini, hem de babasını kaybetmiştir. Aynı dönemde eşinin de terk etmesi sonucu bir başka kadınla evlenerek 7 çocuk sahibi oldu.

Aşık Veysel Şiirleri

Aşık Veysel saz şairliğine meraklı bir kişiydi. Özellikle 1933 yılına kadar usta malı şiirleri söylerdi. Daha sonrasında ise kendi şiirlerine yazmaya ve söylemeye başlamıştır. Özellikle aşık veysel uzun ince bir yoldayım günümüzde de halen söylenen bir eserdir. 33’lü yıllardan sonra tüm Türkiye’yi gezmiş ve Cumhuriyet’in onuncu yıl dönümünde Ankara’ya gelmiştir.

Yapılan Cumhuriyet kutlamalarına katıldı ve sazıyla şiirlerini söyledi. Ayrıca, Aşık Veysel’in köy enstütilerinde müzik öğretmenliği de yaptığı bilinmektedir. En önemli Aşık Veysel şiirleri olarak Dostlar beni hatırlasın, sazımdan sesler ve deyişler adlı eserleri belirtebiliriz.

Aşık Veysel Türküleri

Aşık Veysel türküleri özellikle Alevi kültüründe çok önemli yere sahiptir. Taraflı tarafsız herkes tarafından sevilen bu türkülerin çoğu günümüze kadar ulaşmıştır.

Özellikle uzun ince bir yoldayım, gidiyorum gündüz gece diye devam eden türküsü ülkemizde yaşayan herkes tarafından bilinmektedir. 1944 yılında şiirleri ve deyişleri, 1950 yılında sazımdan dersler, 1970 yılında dostlar beni hatırlasın, 1984 yılında da bütün şiirleri adlı eserleri yayımlanmıştır.

Aşık Veysel Özellikleri

Aşık Veysel’in en önemli özelliği şiire olan ilgisidir. Halk şiirinin son büyük ustası olarak bilinen Veysel, insan, yurt ve toprak teması üzerinde durmuştur. Bu temalar üzerine çok sayıda şiir, deyiş ve eser bırakmıştır.

7 yaşında çiçek hastalığı sonucu bir gözünü kaybetmesi, daha sonra diğer gözüne perde inmesi ve çok az gören gözünü de babasının değneği ile kaybetmesi ünlü ozanımızın en önemli özelliklerinden biridir. Tüm ülkeyi dolaşarak şiirler yazması, 25 yaşında ilk evliliğini yapmış olması, 27 yaşında anne ve babasını kaybettikten sonra eşinin de kendisini terk etmiş olması ozanımızın talihsizlikleridir.

Zor geçen hayatının hikayesi içerisinde çok daha önemli yaşanmışlıklar bulunmaktadır. Vatan, yurt ve toprak gibi konulara çok fazla önem vermesinden dolayı şiirleri, türküleri ve sözleri bu temalardan etkilenmiştir.

Bir yorum

  • Şiirci

    Çilelerle dolu yaşamı 7 yaşını gözünü kaybetmesi ile başladı, ilerleyen yaşlarda ise diğer gözünü kaybetti. Aşık Veysel’in kararan küçük dünyasından geriye kalanlar ise sazı ve sözüdür.

    Aklında en çok yeşil kaldı, yeşili var eden tabiatı nakış nakış işledi. İlk eşi tarafından terk edilince sazını eline aldı hem köyünden kaçtı hem derdinden.

    Aşık veysel sadık yari kara toprağa kavuştu ama türküleri hep büyük bir özlemle hatırlandı. Sen gittin adın kaldı, dostlar seni hep hatırladı üstad.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir