Asansör Kim Tarafından Bulundu?


İlk Asansörün İcat Edilişi ve Tarihi

Hayatımızı kolaylaştıran asansör nasıl bulundu ve kim icat etti. Bu konuyu hiç merak etmemişizdir. En ağır yükümüzü bile onun sayesinde taşıyoruz. Peki asansörü ilk kim ve hangi tarihte buldu? Bu yazımızda bu konuya açıklık getireceğiz.

Asansör yapma fikri belli bir kişiye mal edilemez. Çok uzun zaman önce bu fikir ileri sürülmüştür. Asansörün mekanik prensiplerinin asırlar boyu kullanılmasının sebebi budur. Eski Yunanlılar ağır malzemeleri makara ve çıkrık kullanarak kaldırmayı biliyorlardı. Makara içinden bir ipin kaydırıldığı oluklu bir tekerlek tir. Çıkrık ise bir makinedir; üzerine ip bağlı geniş bir tekerleği veya silindiri bulunur. Silindiri bir kol vasıtasıyla çevirecek olursanız, ip sarılmaya başlar. İpi de bir makaradan geçirir silindire bağlarsanız, ağır eşyaları kolayca kaldırıp indirebilirsiniz.

Asansör ne zaman bulundu?

Dünyadaki ilk asansör“uçan sandalye” adıyla 17. yüzyılda yapıldı. Yüksek yapılara konan bu alet, kişilerin alt katlardan üst katlara çıkarılmasında kullanılıyordu. Çalışması bir takım ağırlık makaralarla düzenlenmişti. çalıştırma mekanizması yapının dışına konulurdu. Bu basit alet kullanışlı değildi, sonradan aynı esasa göre çalışan modern asansörler icat edildi. Böylece asansörün tarihi belli oldu.

19. yüzyılın ortalarına doğru asansör, daha çok yük taşımak için kullanılıyordu. Mekanizmanın çalışması için gereken güç, buhar makineleriydi ve elektrik motorlarına kadar durum değişmedi. İnsanların asansöre rağbet etmemelerinin sebebi kabini (asansörün içine girildiği küçük oda) yükseltip alçaltan telin kopabileceği korkusuydu. Bu korkuyu Elisha Otis‘in bir buluşu ortadan kaldırdı. Bir çeşit emniyet olan bu buluşun uygulaması ile asansör son derece kullanışlı bir araç oldu. Aynı tarihlerde kabinleri yükseltip alçaltmaya hidrolik frenlerde frenlerde kullanılmaya başlandı. Günümüzün elektrik ile çalışan asansörler ilk defa Alman mühendisi ve iş adamı olan Werner von Siemens tarafından yapıldı.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.