Arılar Neden Vızıldar?


arı

Arılar neden vızıldar? Bu sorunun kısa cevabı “konuşmak için” olarak verilebilir. Arılar tıpkı hareket etme şekilleri gibi vızıltılarını da iletişime geçmek için kullanmaktadır. Arıların çıkardığı on adet farklı ses frekansı kaydedilmiştir. Bu seslerden en dikkat çekici olanı kesinlikle kovanlarını soğutmak amacıyla kullandıkları vızıltıdır. Bu vızıltıyı oluşturan kanat çırpma sesine “yelpazeleme” adı verilmektedir.

Yaklaşık olarak saniyede 250 defa kanat çırparak oluşturdukları bu ses, kovanın akustik etkisiyle çok daha güçlü duyulur. Tehlike yaklaştığı zaman kovanlardan yükselen daha da artar çünkü tehlike harbercileri daha hızlı kanat çırpar. Tehlike geçti işareti verilene kadar saniyede 500 kere kanat çırpabilirler.

Özellikle kraliçe arılar daha fazla ses çeşidi çıkarabilir. Kraliçe yumurtladığı zaman yüksek frekanslı bir vızıldama gerçekleştirir. Bunun adına “çığırma” adı verilir. Kraliçenin yaverleri ise buna daha çok kurbağa vıraklamasına benzeyen bir sesle eşlik ederler. Kraliçe bazen bu vıraklamaları kendisine bir tehlike olarak algılar ve yaverlerinin bulundukları kovanların içerisine dalarak ses çıkaran arıların kafalarını koparır veya öldürene kadar sokar.

Arılar Nasıl Duyar?

Enteresan bir şekilde arılar bacakları sayesinde duyarlar. Kovandaki vızıltıların titreşimleri bacaklar sayesinde toplanır. Ancak arıların antenleri ile ilgili yapılan güncel deneylerde, koku almak için kullandıkları kimyasal reseptörlerin dışında, kulak çeperi gibi bir yapının da antenleri kapladığı tespit edilmiştir. Kovanın içinin karanlık olduğu düşünülürse, arılar balı duyarak ve koklayarak buluyor diyebiliriz.

Arıların nasıl vızıldadıkları aslında çok daha detaylı olarak incelenmeli. Bir başka teori de yanlarında bulunan 14 adet “solunum deliği” adı verilen nefes alma deliğini ses çıkarmak için kullandıklarıdır. Ancak çeşitli deneyler sonucunda böcek bilimciler bu solunum deliklerini kapatmalarına rağmen arıların hala vızıldadıklarını keşfettiler. En son hipotez ise en mantıklı olanı aslında. Arıların kanat çırpış vızıltılarını göğüslerinde şiddetlendirdikleri yönünde. Bir arının kanatlarını koparsanız bile ses çıkarmaya devam edebilirler.

Arılar doğanın vazgeçilmez parçaları. Onlar olmasaydı bitkilerin üremesi çok zor olurdu. Zaten onlarsız bir yaşam süremeyeceğimiz bilimsel olarak kanıtlanmış durumda. Arılarımıza sahip çıkalım. Onların doğal yaşam ortamlarına zarar etmeyelim. Vızıltılarıyla çevremizde dolaşmaları tüm insanlık için gerekli.

 

https://www.dogalist.com/


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bsr recyclinghöfe