Arıcılık Nasıl Yapılır?


Bal ve petek üretimi için yapılabilen arıcılık aynı zamanda bir iş koludur. Bu işe yeni başlayacak olan kişilerin profesyonel olarak eğitim alması gerekir. Eğitim süreci arı ve kovan seçimi ile başlar.

Arıcılığın yapılabilmesi için şehir merkezinden uzak alanlar tercih edilmelidir. Doğal bir iklime sahip olan yerler seçilmelidir. Çevresinde fabrika, kimyasal madde ortamı ve çöplük bulunmamalıdır. Havayı olumsuz etkileyen unsurlar arıların yaşamasını engeller. Buna ek olarak, arı kovanlarının olduğu alanların korunaklı olması gerekir. Doğrudan rüzgar alan yerlerde kovanlar bulunmamalıdır. Yaz günlerinde kovanlar, öğle güneşinden korunmalıdır. Arıların kovanlarının çevresinde su kaynağı bulunmalıdır. Çevrede temiz bir nehir veya su kaynağı varsa ayrı olarak bir bölüm hazırlamaya gerek yoktur.

Arı
Arı

Çevresel şartların sağlanmasından sonra, arılar ile doğrudan ilgilenecek olan kişilerin Tarım Bakanlığı tarafından görevlendirilen kişiden veya Türkiye Arıcılar Birliği Kurumundan eğitim alması gerekir. Bu eğitim süreci içerisinde arının cinsi, hangi dönemlerde kovan bakımın yapılması gerektiği ve kovanların sahip olması gereken özellikler hakkında bilgi verilir. Ayrıca kaliteli bal üretmek için yapılması gerekenler de eğitim süreci boyunca gösterilir.

Arıcılık yapılacak alanın belirlenmesi ve bu konu hakkında eğitim alınmasının ardından arının cinsinin seçim süreci başlar. Çünkü arı cinsi yüksek verim almada belirleyici bir etkendir. Olabildiğince çalışkan, doğurmaya yatkın arı cinsleri seçilmelidir. Kovanın istikrarlı bir şekilde güçlü kalabilmesi için mutlaka genç bir ana arı bulunmalıdır. Genç ana arılar ilk iki yıl içerisinde çok fazla doğurganlık gösterir.

Arıların, kolay bir şekilde üreyebilmesi ve nitelikli bal üretebilmesi için kovanların fenni standartlara uygun olması gerekir.

Bal kalitesinin de yüksek olması için peteklerin cam çerçeve veya bal mumundan seçilmesi önerilir. Bununla birlikte ilkbahar, yaz, sonbahar bakımı ve kışlatma dönemlerine dikkat edilmelidir. Özellikle kış aylarında arıların düzeninin bozulmaması için kovanların ses ve gürültüden uzak alanlara yerleştirilmesi gerekir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir