Aort Yetmezliği Nedir? Belirtileri, Tanısı ve Tedavisi


Aort Yetmezliği Nedir?

Aort yetmezliği, aort kapaklarının yeterince kapanamamasıdır. Bu durumlarda sol ventrikülün (karıncığın) kasılarak aort damarına popaladığı kanın bir bölümü, kalbin gevşeme döneminde, geriye yeniden sol ventriküle döner. Böylece sol ventrikül, geri sızmış olan bir miktar kanı sürekli olarak yeniden ileri pompalamak zorunda kalır. Bu ise sol ventrikülün iş yükünü artırır. İş yükünün artışına paralel olarak da sol ventrikül büyümek zorunda kalır. Bu ise zamanla sol ventrikül kasının yetmezliğe düşmesine neden olur.

Aort yetersizliğinin nedenlerinin en başında romatizmal endokardit gelir. Bunun dışında; Diğer bakteriyel endokarditler, sifiliz, Marfan sendromu, posttravmatik, dissekan aort anevrizması ve nadiren de doğumsal nedenlerle oluşabilir.

Orta hafif şekillerde uzun seneler hiçbir şikayet olmayabilir. Aort darlığına nazaran şikayetler daha erken meydana çıkar. Hasta özellikle sol tarafına veya sırt üstü yattığı zaman göğsüne sıkıntı verici bir baskı hisseder. Başta ve boyunda darbe şeklinde bir baskıdan rahatsız olur. Çarpıntı, ani hareketler sırasında baş dönmesi ve kulak çınlaması hastaların şikayetleri arasındadır.

Aort Yetmezliğinin Başlıca Belirtileri Şunlardır:

  • Kalp-boyun ve göğüs kısmında şiddetli ağrılar görülmesi
  • Efor sarfedilmesinden sonra- özellikle yoğun kardiyovasküler aktivite içeren sporlar- görülen şiddetli baş ağrısı, baş dönmesi, bulanık bilinç gibi durumlar
  • Solunum durması yada nefes-alıp vermede güçlük
  • Yüksek derecede ritm bozukluğu ve kalp çarpıntısı
  • Bayılma yada bilinç kaybı
  • Ani olarak meydana çıkan görüş bozukluğu

Aort Yetmezliğini Tedavisi

Aort yetmezliği tedavisi için önceliğin her zaman hastanın yaşamsal fonksiyonlarına göre belirlenmesi şarttır. Çünkü bazı hastalarda damar sağlığını kötü etkileyen alışkanlıklar çok fazladır. Örneğin kimisi için sigara ve alkol bağımlılığı ön plandadır. Bunların bırakılması bile başlı başına Aort yetmezliği tedavisi için olumlu sonuçlar doğuracaktır.

Yine damar sağlığına etki eden beslenme ve egzersiz programları uygulanmaya başlanmalıdır. Hangi derece olursa olsun egzersizlerin hayatımızdaki yeri oldukça önemli olacaktır. Bu durumda romatizmal rahatsızlıklar ve eklem sorunlarının çözümü de sağlanabilir. Arterler ve venler için tıkanmalar veya varis sorunları aşılabilir. Bunların tamamını bir arada düşünen hekimlerin romatizmal ağrılar ile Aort yetmezliği tedavisini aynı minvalde çözebilmeleri mümkündür.

Aktivite ve Egzersiz

Bilhassa hafif derece Aort darlığı görülen hastalarda risk oluşturmayan bir yetmezlik gözlemlenir. Bu gibi durumlarda da romatizmal ağrılar kısmi olarak gözlemlenebileceği için Aort yetmezliğine bağlı bir aktivite programı yapılmalıdır. Ciddi Aort yetmezliği olan hastalar için egzersiz öncesi doktora danışmak önemlidir.

İlaç Tedavisi

İlaç tedavisi ile 1.derece ve 2.derece olarak adlandırabileceğimiz hafif darlıkların tedavisi sağlanabilir. Aort üzerinden kan akışının sorunsuz yapılabilmesi ile romatizmal sorunlarda ortadan kalkabilir.

Cerrahi

Aort yetmezliği sonucunda cerrahi uygulama için yaş önemli bir faktördür. Hangi derece aort yetersizliği olduğundan ziyade genetik ve yaş fonksiyonlarına bakılır. Örneğin erişkinler için operasyonun risk seviyesi düşüktür. Yetişkinler içinse risk daha ön plandadır.

Aort Yetmezliği Ameliyatı

Aort yetmezliği ameliyatında ölüm riskinin yaşlılarda daha fazla olmasının en temel sebebi hastalıklardır. Şeker, tansiyon, kalp yetmezliği, damar sağlığı ve buna benzer çok sayıda yaşamsal rahatsızlığa rastlanabilir. Sistemik hastalıklarda müdahale edilememesi durumunda da süreci hızlandıran semptomlar ortaya çıkabilir.

Genellikle Aort yetmezliği ameliyatı yapılırken genetik formlara dikkat edilir. Bazı hastalarda Biküspid Aort görülebilir. Bu gibi durumlarda dört yaprakçık yerine üç yaprakçık oluşur ve hasta yaşamı boyunca bunu fark etmeyebilir. Ancak Aort yetmezliği tedavisinde de bu gibi durumlar önem kazanıyor.

Eğer medikal tedavinin işe yaramadığı durumlar varsa kapakçık değişimi için metal veya biyolojik tercihler yapılabilir. Aort cerrahisinden sonra doktorunuzun tavsiyesi üzerine kan sulandırıcı ilaçlar kullanmanıza gerek olabilir. Kapağın vücudunuzla bütünleşik bir harekete başlayana kadar kontrol edilmesi gerekecektir. Aort yetmezlikleri çoğunlukla darlık, kapak sorunları ve damarda yapısal deformasyonlardan kaynaklanır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir