Ankara Keçisi (Tiftik Keçisi) özellikleri nelerdir?


Ülkemizde yetiştirilen ve Ankara’ya has bir keçi türü olması nedeniyle Ankara keçisi adı verilen bu keçi türünün özellikleri nedir? Nerelerde yetiştirilmektedir.

Ankara Keçisi veya Tiftik keçisi olarak bilinmektedir. Yaklaşık 700-800 yıl kadar önce Orta Asyadan göç eden türkler tarafından İç Anadoluya getirilmiş ve buradaya adapte olmuş bir türdür. Ankara Keçisi olarak bilinen Bu tiftik keçisi Ankaranın neredeyse tüm ilçelerinde yetiştirilmekle birlikte Dış ülkelerde ABD, Kanada, Yeni Zelanda, Rusya, Brezilya ve Arjantin gibi ülkelerde hatta Güney Afrika’da dahi yetiştirilmektedir.

Ayrıca Ankara’nın komşuları olan Yozgat, Konya,Çorum, Afyon Eskişehir, Kırşehir, Çankırı gibi illerdede yetiştirilmektedir.

Tiftik Keçisi olarak bilinen Ankara keçisinin sayısı günümüzde oldukça azdır. Tiftiğinden ve derisinden dolayı beslenen bu keçinin tiftiği tekstilde kullanıldığı gibi peruk ve oyuncak yapımında kullanılmaktadır.

Ankara keçisinin ağırlığı yaklaşık olarak 30-40 Kilogram civarındadır. Yaklaşık olarak erkeklerinden yani tekeden ortalama 5-6 kilo tiftik elde edilirken, dişilerinde bu oran yarı yarıya düşmektedir. Yani 2-3 kilogram civarındadır.

Ankara keçileri Sakallı keçilerdir.

Ankara keçisi boynuzu olan türlerdendir.

Ankara keçilerinin büyük bir oranının rengi beyazdır. Bazı yerlerde farklı renkte keçilerde bulunabilmektedir.

Ankara keçisinin Süt verimi nasıldır?

Ankara keçisinin süt verimi yok denecek kadar azdır, sadece yavrularına yetecek kadar sütü vardır desek yanlış olmaz herhalde bu nedenle zaden sağılmazlar.

Ankara keçisinin et verimi nasıldır?

Ankara keçisinin eti diğer keçi türlerinin etlerine göre lezzetlidir. Kokusu yok denecek kadar azdır. Fakat keçiler küçük olduğundan et verimi azdır.

Ankara keçisinin derisi ne işe yarar?

Bütün küçükbaş hayvanlar gibi Ankara keçisinin deriside Ayakkabı, Çanta, Süet Eşya yapımında ve Post olarak kullanılmaktadır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir