Ani Baş Dönmesi Nedenleri


Baş dönmesi kişilerin sürekli yaşadığı ve şikayet ettiği hareket yanılmasıdır. Baş dönmesinin birçok nedeni vardır. Kulağa bağlı nedenler, travmalar, nörolojik nedenler, psikolojik denge bozuklukları gibi.

Baş dönmesi kendine özgü bir hastalık değildir. Baş dönmesi başka hastalıkların belirtisidir ve hemen tedavi olunması gerekmektedir. Örneğin kulağa bağlı nedenlerde kulak çok önemli bir etkendir. Hastaların hepsinde başın hareketlerinden dolayı baş dönmeleri çok rastlanır. Ve iç kulaktaki zarların yırtılması sonucu baş dönme atakları daha sık yaşanır.

Bir başka örnekte travmalarda dikkatsizlik sonucu başa alınan darbeler de baş dönmesi, bulantı kusma meydana gelir bu da birçok hastalarda rastlanır. Dahili hastalıklar olan hastalarda da baş dönmeleri teşhisi konur. Tansiyon, kalp krizi, kalp yetmezliği gibi hastalığı olan hastalarda baş dönmesi kalıcı hale gelebilir.

Bazı kullandığımız ilaçlarda beyne giden kan akımını azaltarak baş dönmesine sebep olur. Baş dönmesinin bir çok sebebi vardır ama baş dönmesi deyip ihmal etmememiz gerektiğini bilmemiz gerekir. Küçümsenen baş dönmeleri ve tedavi olunmayan baş dönmeleri büyük hastalıklara yol açabilir. Hepimizin dengesini sağladığı ve önemli bir husus olduğunu unutmamamız gerekir.

Baş dönemiz sonucu bilincimiz de kayma varsa, göğüs ağrısı ve vücutta uyuşukluk varsa her gün yaptığımız işleri yapamıyorsak doktora başvurmamız gerekir. Baş dönemiz bir saat de ve bir günden fazla sürüyorsa mutlaka doktora gitmemiz gerekir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir