Anadolu’ya Açılan Kapı – Malazgirt 1071


Malazgirt
Malazgirt

Savaş Hazırlıkları: O zaman Bizans’ın başında Kraliçe Eudoksia vardı. Ancak ülkeyi kendi başına yönetmeyi başaramıyordu ve Selçuklu Türklerine gününü gösterecek bir adam arıyordu ve onu buldu Romen Diyojen ile evlendi. Onu seçmesinin nedeniyse daha önce Balkanlarda Peçeneklere başarılar kazanmış kendini ispatlamış olmasıydı. Romen Diyojen Malazgirt’ten önce 3 harekât daha yapmıştı bunlardan birinde Menbiç kalesine kadar gelip kaleyi de almıştır. Çok büyük başarıları olmamıştı hâlbuki o bunları yaparken Türkler Niksar’ı ele geçirmişti. Başarısız olduğu için öncekilerden daha güçlü bir ordu hazırlattı. Sayıları 200 000 buldu. Ayrıca sadece Romalı askerler değil Uz ve Peçeneklerden de askerler vardı. Romen Diyojen mektup gönderdi ve savaş teklif etti. Alparslan hemen Hoy’a gidip ordusunu düzenledi. İki taraf birbirini oyalayıcı mektuplar yolladı. Elçiler gitti ama barış olmadı.

Malazgirt Savaşı Başlıyor:

Romen Diyojenin muhteşem ordusu 13 Mart 1071’de yola çıktı. Roma ordusu Selçuklu ordusunun 4 katı kadardı. Ancak zayıf yönleri vardı devamlı birbiriyle çarpışan milletlerdendi. Çoğu paralı askerlerdi ve orduda Uz ve Peçenek Türkleri vardı ve imparator bunlara çok güveniyordu. Savaşçılıkları çok iyi idi. Bunlardan bir kaç bin kadarı Selçuklu tarafına geçti.

Türklerin sayısı azdı ama Hepsi Müslüman ve çok iyi komutanlar Porsuk, Aytigin, Afşin, Artuk, Danişmend gibi komutanlar vardı. Önce namaz kılındı Selçuklunun ve Alparslan’ın namaz kıldığı 3 Cami çok önemlidir. Bunlardan ilki Ani Ulu Camidir. Bir diğeri Ahlat Ulu Camidir. Sonucu suda Bizzat Cuma’nın kılındığı Malazgirt Ovası’dır. Bu büyük savaş cuma günü ok atışlarıyla başladı. Önce Selçuklu öncü birlikleri saldırdı ama bozgun havasıyla geri döndü tarileri Turan taktiği gereği sahte geri çekilirken at üstünde ok atarak düşmana zarar veriyordu ancak düşman bu sırada asıl ordunun kendilerini yanlardan kuşattığının farkında değildi ve anladıklarında iş işten geçmişti. Ardından Ermeniler Roma safından ayrılıp savaşı terk ettiler.

Roma ordusunun öncü birlikleri ise bozgunu duyup yardıma gelmedi ardından Romen Diyojen esir düştü. Romen Diyojen Alparslan’ın huzuruna çıkarıldı ve kötü davranılmadı. Krala iyi davranılacak barış gereği Selçuklu askerleri tarafından İstanbul’a götürülecekti. Anlaşmaya göre Ahlat, Antakya ve Urfa Selçuklulara bırakılacak ve her yıl 360 000 dinar vergi verilecekti. İstanbul’a giden Kral hoş karşılanmadı darbe yapıldı ve tahtan indi kendisi Çukurova civarında bir kaleye sığındı. En sonunda ise Bizans birliklerine teslim oldu ama Bizans’ta darbe yapanın darbe yaptığı kişide tekrar darbe yapardı bu yüzden Kralın gözüne mil çekilip kör edildi kör bir Kral kimse istemediği için darbe fırsatı engellendi

Bir efsaneye göre Romen Diyojene askerler şöyle sorar:

-Son dileğin nedir?

-İstanbul’u görmek

Bu yüzden gözünün kör edildiği söylenir.

Bu savaştan sonra Anadolu’nun kapıları Türklere açılır.

KAYNAK: Talha Uğurluel Cansu Canan Özgen, Selçuklunun Şifreleri, 1.Baskı, Kronik Yayınları, Şubat2017, İstanbul


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir