Ampute Futbol Nedir?


Ampute, amputasyon kelimesinin sıfat hali şeklinde yorumlanabilir. Amputasyon ise kişinin kol, bacak, ayak veya elinin tümünün veya bir kısmının olmaması durumudur. Ayrıca ampute futbolda müsabaka esnasında kesinlikle protez kullanılmaz.

Ampute Futbol Oyununun Teorik Kısmı

Müsabakalarda, sahada 6 oyuncu 1 kaleci ve yedek kulübesinde de 6 oyuncu 1 kaleci olmak üzere toplamda 14 kişi takım kadrosunda yer alır. Ampute futbolda ideal saha ölçüleri 40×60 metre, kale ölçüleri 5×2.20 metre, orta yuvarlak yarıçapı 6 metredir. Ampute futbolda, FİFA kuralları çerçevesindeki futbolun klasik 9.15 ‘lik baraj mesafesinin yerini 6 metrelik baraj mesafesi alır. Oyun, 1 devre 25 dakika olmak üzere toplamda 2 devre oynanır ve devre arası 10 dakikadır. Uzatma devreleri de bir devre 10 dakika olmak üzere toplamda 2 devredir. Ampute futbolda ofsayt yoktur. Ancak kaleciye geri pas endirekt serbest vuruş olarak sonuç görür.

Ampute Futbolda Duran Toplar ve Taç Atışları

Bu oyunda, kaleciler 2 ayaklarını da kullanabildiği için duran toplar konusunda kalecilere birçok kısıtlama getirilmiştir.

 Kaleciler penaltı atışı kullanamazlar.
– Kaleciler ceza sahası dışından serbest vuruş kullanamazlar.
– Kaleciler kendi yarı alanlarından kullandıkları duran toplarda topu direk karşı yarı alana atamazlar.
– Kaleciler, top oyundayken ceza alanını istemli olarak terk edemezler.

Oyuncular ise ampute bacağıyla yere basamazlar. Tozluklarıyla aynı rengi taşıyan iki adet kanadyen kullanırlar ve bu kanadyenler el uzantısı sayılır. Taç vuruşları ayak ile yapılır. Taç vuruşundan direkt gol atılamaz. FIFA oyun kurallarından çok farklı olarak oyuncu değişikliklerinde sınırlama yoktur. Oyundan çıkmış olan oyuncu tekrar oyuna girebilir. Ancak kaleciyle oyuncu yer değiştiremez. Değişiklik kaleciler arasında yapılır.

Ampute futbol gerçekten izlemesi zevkli ve bir o kadar da ilginç olaylara sahne olan bir spor. Ülkemizde ve Dünya’ da değer görmesini sağlamış olan, varlarını yoklarını ortaya koyarak Avrupa Kupası’nı ülkemize getiren Ampute Milli Futbol takımımıza Bilemedik.com ailesi olarak teşekkür ederiz. Tüm ampute branşlarına ve amatör sporlarına yeterli desteğin verildiği güzel günlerde görüşmek dileğiyle…


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir