Amerigo Vespucci kimdir?


İtalyan, denizci, haritacı , kaşif, Amerigo Vespucci 9 Mart 1454 de dünyaya gelmiştir. Amerika kıtasına adını veriş olan Amerigo Vespuci 1512 yılında İspanya’nın Sevilla kentinde 58 yaşında öldü. Coğrafya ve kozmolojiye küçük yaşta ilgi duyan Vespucci, bu alanda bilgilerini amcası Giorgio Antonio’dan aldığı derslerle derinleşti. 1479’da Medici ailesinin temsilcisi olarak Fransa’ya gitti. Ülkesine dönüşünde Lorenzo de Medici’nin bankasında çalışmaya başladı. 1491’de Meici’nin İspanya’da Sevilla’da bulunan gemicilik şirketinde görevlendirildi. 1495’te denizaşırı uzun seyahatler yapan bir firma ile temas geçti ve kendisi de bu seyahetlere katıldı. 

Vespucci’nin 1499’da Aionso de Ojeda’nın yaptığı batı seferine katıldığı bilinmektedir. Ancak, Amerika’ya yaklaştıkları zaman Ojeda’dan ayrılmışi kendisi tek başına Amazon nehri ağzınaı keşfederek bu bölgede aylarca kalmıştır.İspanya adına yaptığoı bu seyahatten 1500 yılında dönen Vespucci 1501’de Portekizlilerin hizmetine girerek Güney Amerika kıyılarını keşfetmek üzere yeni bir keşif seyahatine çıktı.

Kıyı boyunca binlerce kilometre seyahat etti. Vespuci’nin önemi, keşiflerinden çok ilmi çalışmalarıdır. İyi bir astronom olan denizci, aşağı yukarı tam meridyen derecelerini tesbit etmişti. 1502’de İspanya’ya dönen Vespucci 1508 den ölünceye kadar İspanya baş kaptanı olarak kaldı.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir