Altın Oran Hakkında 7 İlginç Gerçek


Altın oran nedir sorusunun yanıtını biliyor musunuz? Ya da altın oran kaçtır sorusuna yanıt verebilir misiniz? Altın oran, doğada sayısız miktardaki canlı ve cansız olan varlıkların, yapısında bulunan özel bir oranı ifade etmektedir. Peki altın oran hakkında başka neler söyleyebiliriz. https://www.cankirigundem.com/

Altın Oran Tanımı

  1. Mısırlılar ve Yunanlılar da bu oranı etkin şekilde kullanmışlardır. Bu oranı mimari açıdan değerlendiren bu uygarlıklar, sanatsal çalışmalarda da kullanmışlardır. Üstelik bu oranı sayısal ve geometrik hesaplarda da bir oran olarak kullanmışlardır.
  2. Altın oran nedir denildiğinde doğada birçok canlı ve cansız varlıkta gördüğümüz bu oranı en fazla da insan vücudunda görebiliriz. Ayrıca deniz kaplumbağaları, ağaç yaprakları ve bitkiler de bu orana rastlanmaktadır.
  3. Bu oran için kozmik fiziğin anahtarı ifadesi kullanılmakta. İlk olarak Platon tarafından gösterilmiştir. Altın oran kaçtır ifadesini dikdörtgenin en – boy oranını, estetik, güzel bir şekilde açıklayan tanımlarına Platon katkılar yapmıştır.
  4. Altın oran nedir sorusuna ayrı bir yanıt verecek olursak, her şeyin bir çifti veya artısı – eskisi olduğu özelliklerini ortaya koyma oranını da işaret etmektedir. Eski mısırlılar ve yunanlılar tarafından keşfedilen bu oranın an fazla kullanıldığı alanlar mimari ve sanat eserleri olmuştur.
  5. Altın oran kaçtır? AO; CB/AC:AB/CB: 1.618 eşitliği ile anlatılan bu oran tam 1,6 olarak ifade edilir. İrrasyonel bir sayıdır ve tıpkı pi sayısı gibi. Bilim dilinde kendine bir yer edinen altın oranı kısaltılmış ve simgesel olarak ise PHI yani Φ şeklinde gösterilmektedir.
  6. Allah’ın canlıları ve cansız bazı varlıkları yaratırken kullandığı orandır. İnsanların, ağaçların, kuşların, benzeri birçok canlı ve cansız üzerinde rastlanan bu oran esrarengiz, gizemli ve akıl karıştırıcıdır.
  7. Sadece yaratılış üzerinden değil, şuan da teknolojik ve güncel hayatta sıklıkla kullanılan bir orandır. Örnek vermek gerekirse, ayçiçeği üzerinde dışarıya doğru taneleri sağdan – sola ve tersi yönde sayıldığı zaman arasındaki oran altın oranını veriyor. Kollarımızın dirseklerden ayrıldığını biliriz. Dirseklerden ayrılan iki bölümü ele alalım. Yani büyük üst kısım ve küçük alt kısım olarak oluşmaktadır. Kolumuzun altı ile üst bölüme oranı altın oranını vermektedir. Ayrıca üst kısmın oranı yine aynı oranı verecektir.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir