Alkol Alan Biri Kan Verebilir Mi?


Alkol
Alkol

Alkol Alan Biri Kan Verebilir Mi: Alkol, karbon atomuna doğrudan etki eden bir –OH bağlı olduğu organik bileşiklere verilen addır. Bir şarap gibi sıvıların veya patates, pancar, nişastanın şekere dönüştürülmesi ile elde edilen glikoz çözeltilerin mayalamış özlerini damıtılmasıyla, elde edilen uçucu, yanıcı madde. Sarhoşlukların büyük çoğunluğu alkol ile gerçekleşir. Alkollü kişiler kan veremezler. Alkol kullananlar kan verebilmek için belli bir zaman geçmesi gerekecektir. Alkol, renksiz olduğu gibi -80 derecede donan bir maddedir. Kaynama derecesi ise -78’dir. Çok yanıcı bir maddedir. Ve içtiğiniz zaman kuvvetli bir sıcaklık verir. Bununla birlikte bazı füze motorlarında insanların yakıt yerine alkol kullandığı görülmüştür.

Alkolü tüketenler sadece maddi durumdan değil, sağlık açısından da büyük sorunlar yaşamaktadırlar. En başta alkollü kişiler kan veremedikleri gibi karaciğerine de oldukça zarar vermektedir. Alkol bağımlılığının arttığı günümüzde birçok sorun ile karşılaşmaktayız. Alkol bağımlılığı belirtileri olarak kişinin her gün alkol alıyor ve bu sayı her geçen gün gittikçe artıyor ise bu kişide alkol bağımlılığı belirtileri başlamıştır. Kişiye zorla alkolü bıraktırma çabalarında iseniz ve kişi içmediği zaman içinde bir boşluk hissediyor ise alkol bağımlılığı yavaş yavaş başlamıştır. Alkol kullananlar kan veremedikleri gibi çok büyük bedensel ve ruhsal sağlık sorunları çekerler. Buda hem çevreyi hem de kendi ailesini büyük oranda etkilediği için içilmemesi ve önlemesi gerekecektir.

Sağlık sorunları olarak büyük sorunlar yaşatan alkolün, en büyük zararı karaciğeredir. Ayrıca uyku bozukluğu, göz tahribatı, baş ağrısı gibi etkiler de yapmaktadır. Alkol kullanımı kan pıhtılaşmasını engellediği için alkol kullananlar kan veremezler. Alkollü kişiler kan vermeleri için alkol kullandıktan sonra yaklaşık 12 saat geçmesi gerekecektir. Zararları olarak kalp ve kan dolaşımını da büyük oranda etkiler. Tedavi için birçok alkol bıraktırma yerleri vardır. Eğer iyileşmek istemiyor ve direniyor ise onu çok iyi bir psikiyatriye götürmeniz önerilir. Çünkü gerçekten onu konuşmalarıyla etkileyen biri onu ikna edecektir. Alkol, ailenizi ve çevrenizi etkileyeceği gibi kendi sağlık sorunlarınız içinde büyük zarardır. Bu yüzden hiçbir zaman başlamamanız sizin ve çevreniz için büyük oranda yarar sağlayacaktır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir