Alfred Hitchcock kimdir?


Alfred Hitchcock İngiliz asıllı Amerika’lı sinema yönetmeni. Hitchcock, bir heyecan ustası, bir esrar ve korku teknisyenidir. Filmlerinin adları özellikle bu bakımdan anlamlıdır. 1925’ten itibaren İngiltere’de filim yönetmenliğine başlayan Hitchcock, o tarihten sonra her yıl yeni bir filim gerçekleştirdi. Buna paralel olarak, 1955’ten beri televizyonla da ilgilenmektedir, ayrıca polisiye hikaye dergileri de çıkarmıştır.

Basit serüvenden korku ve mizaha

Bütün filmleri polis romanlarının klasik şemasına göre kurulmuştur. Hemen hepsinde üç kahramana (bir suçlu, bir zanlı, bir de soruşturmacı) rastlanır, entrika bunların çevresinde örülür. Ama sonunda basit bir serüven filmi yerine, soluklarımızı kesen ve şakanın, taşlamanın geniş yer tuttuğu bir heyecan filmi doğar.

Hitchcock’un bütün ustalığı, ancak hikayenin sonunda açıklanacak olan esrarı buraya kadar korumasıdır. Aldatıcı dekorlar kurar, kişilerinin çelişkilerini kullanır, uzun söyleşileri çoğaltır ve sahte ipuçları biriktirir. Bütün bunlar seyircide bir şaşkınlık, sürekli bir huzursuzluk ve kaygı yaratır. Hitchcock filmlerinin başarısında teknik etkiler de, kişilerin karakterinin incelenmesi ve serüvenin gelişme biçimi kadar önemli rol oynar.

Başlıca filmleri (ABD); Suspicion (Şüphe) 1941, Lifeboat (Öldüren Hatıralar) 1945, Notorius (Aşktan da Üstün) 1946, Rope (Ölüm Karan) 1948, Strangers on a Thief (Kelepçeli Aşık) 1955, The Wrong Man (Lekeli Adam) 1957, Vertigo (Ölüm Korkusu) 1958, North By Northwest (Gizli Teşkilat) 1959, Psycho (Sapık) 1960, The Birds (Kuşlar) 1963, Topaz (1969), Frenzy (Cinnet) 1972, Family Plot (Aile Tuzağı) 1976.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.