Alaska Nasıl Bir Yerdir?


alaska

Kuzey Amerika kıtasının en kuzeybatı kesiminde bulunan Amerika Birleşik Devletleri eyaleti Alaska, 591.004 mil kare (1,530.700 km²) arazi alanının bulunduğu en büyük ABD devletidir.

Alaska Yarımadası, Aleut Adalarına uzanan, Batı Yarıkürü’ndeki en büyük yarımadadır. Devlet, kuzey ve kuzeybatıda sırasıyla Beaufort ve Çukçi Denizleri tarafından sınırlandırılmıştır ve ikisi de daha büyük Arctic Ocean’ın bir parçasıdır. Devlet, batıdaki Bering Boğazı ve Bering Denizi ile güneydeki Alaska Körfezi ile sınırlandırılmıştır. Bering Boğazı’nın ortasındaki Alaska’nın Little Diomede Adası, Rusya’nın Big Diomede Adası’ndan yalnızca 2,5 km uzaklıktadır. Eyaletin doğu sınırı Kanada’nın Yukon Bölgesi ve British Columbia eyaletidir. Dünyanın en aktif deprem kuşaklarından biri devletin güney kesimidir.

Alaska oldu alan 18 Ekim 1867 tarihinde Rusya’nın çıkarlarından 7,200,000 dolar karşılığında satın alındı. Arazi, 1912’de örgütlü topraklara ve 3 Ocak 1959’da ABD’nin 49. devrine girmeden önce çeşitli idari değişiklikler yaptı. Alaska’nın dahil edilmesi, ülkenin büyüklüğünü yaklaşık yüzde 20 oranında artırdı. Alaska çoğu gelişmemiş ve hâlâ bozulmamış bir vahşi doğada olan ulusun son sınırı olmayı sürdürüyor.

Alaskanın Coğrafi Yapısı

alaska

Alaska herhangi bir ABD devletiyle sınırdaş değildir. ABD eyaletinin en geniş arazi alanına sahip olan ve 570.380 km² (1.477.277 km²) büyüklüğündedir ve bir sonraki en büyük devlet olan Teksas’ın iki katından fazladır.

  • Eyaletteki güney sahili olan Güney orta Alaska, en büyük şehri Anchorage’ı ve devletin nüfusunun çoğunu içeriyor.
  • Güneydoğu Alaska, kıyı boyunca güneye doğru uzanan bir panhandle, birkaç eyalet kasabasına (eyalet başkenti Juneau dahil), yaya suyu buzullarına ve geniş ormanlara ev sahipliği yapıyor.
  • Güneybatı Alaska büyük ölçüde kıyı, seyrek nüfuslu ve yol sistemine bağlı değildir; ıslak ve fırtınalı hava koşulları ve tundra manzaraları ile ünlüdür.
  • Alaska İçişleri büyük örülü nehirler ve Arctictundra toprakları ve kıyı şeritleri ile işaretlenmiştir.
  • Alaska Yarımadası’nın güney ucundan batıya uzanan Aleut Adaları birçok aktif volkan içermektedir .
  • Kuzey Eğim, petrol rezervuarları ve aşırı iklimiyle ünlüdür.
  • Alaskan Bush, devletin uzak bölgelerini kapsayan genel bir terimdir.
  • Alaska, sayısız adasıyla yaklaşık 34.000 mil (54.720 km) gelgit kıyı şeridinde, ABD’nin en kıyı şeridindedir. Eyalet 3.5 hektarlık, 20 dönümlük (8 ha) göllere ev sahipliği yapıyor.Marshlands ve ıslak bölge permafrostu çoğunlukla kuzey, batı ve güneybatı düzlüklerinde 188.320 km² (487.747 km²) kapsar. Buzul buz şeklindeki donmuş su, yaklaşık 16.000 mil kare (41.440 km²) arazi ve 1.200 kare mil (3.110 km²) gelgit bölgesi kapsar.

Alaska‘nın kuzeydoğu köşesindeki Arctic National Wildlife Refuge, 19.049.236 hektar (77, 090 sq km) kapsar. Colville Nehrinin batısı kuzeybatısı Arctic kıyı alanı, 23.000.000 dönüm (93.100 km²) kapsayan Ulusal Petrol Rezervi-Alaska’ya dahildir. Bu iki ayrılmış alan arasındaki arazi önemli petrol ve gaz araştırmaları, Prudhoe Körfezi merkezli bir petrol çıkarma endüstrisinin kurulması ve güneye doğru bir petrol boru hattı ve erişim yolu inşaatı gördü.

Birleşik Devletler Arazi Yönetimi Bürosunun Ekim 1998 tarihli bir raporuna göre, Alaska’nın yaklaşık yüzde 65’i ulusal federal hükümet tarafından ulusal ormanlar, ulusal parklar , ulusal yaban hayatı sığınma evleri, ulusal vahşi ve doğal nehirler ve ulusal koruma olarak yönetiliyor ve yönetiliyor. alanları. Bunların arasında, Arazi Yönetimi Bürosu, 87 milyon dönümlük (350.000 kilometrekare) veya Devlet’in% 23.8’ini yönetir; bu bölge, Ulusal Petrol Koruma Bölgesi-Alaska’yı içerir. Arctic National Wildlife Refuge , Birleşik Devletler Balık ve Vahşi Yaşam Servisi tarafından yönetilmektedir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir