Kimdir

Ahmet Şükrü Esmer kimdir?

1893 yılında Kıbrıs’da doğan A. Şükrü Esmer, ilk ve orta öğretimi memleketinde tamamladıktan sonra, İstanbul’a gelerek Hukuk Mektebi’ne girmiş, daha sonra açılan bir sınavı kazanarak hükümet tarafından A.B.D. Columbia Üniversitesi’ne tahsile yollanmıştı. Bu üniversitede Hukuk Fakültesi’ni bitirdikten sonra “Siyasi İlimler Doktorası’da yaparak 1921 yılında İstanbul’a dönünce, önceleri gazetecilik de yapan A. Şükrü Esmer’in, bu sıralarda gazeteci olarak Lozan Anlaşması’nı da takip ettiği bilinmektedir. Daha sonraları Galatasaray Lisesi, Siyasal Bilgiler Okulu ve Harp Akademisi’nde de hocalık yapan Ahmet Şükrü Esmer, bir dönem İstanbul Milletvekili olarak da görev yapmıştı.

Söz buraya gelmişken, sevgili hocam Ahmet Şükrü Esmer ile ilgili olarak, kamuoyunun pek bilmediği bir anımı da aktarmak isterim. 1956 yılında Siyasal Bilgiler Fakültesi 1. sınıfında öğrenci iken. Siyasi Tarih hocamızın Ahmet Şükrü Esmer olduğunu öğrenmiş ve çok heyecanlanmıştım. Ancak dersler başlayınca karşımıza Dr. Fahir Armaoğlu çıkmıştı. Armaoğlu “Siyasi Tarih dersinin asıl hocasının Prof. Dr. A. Şükrü Esmer olduğunu ancak bir süre kendisinin derslere geleceğini” söylemişti. Henüz doçent ünva- nını almayan Fahir hoca’nın, konulara hâkimiyeti, ders anlatma biçimi ve de giyinişi bizleri bir hayli etkilemişti. Bir taraftan da, zamanının çoktan gelmiş olmasına rağmen, Fahir Hoca’nın neden doçentliğe yükseltilmediğini de merak etmiyor değildik. Kulaktan kulağa dolaşan söylenti şuydu: “Siyasi Tarih Kürsüsü Başkanı Prof. Dr. A.Şükrü Esmer, Dr. Fahir Armaoğlu için, bir türlü yeşil ışık yakmıyordu.

Konu bu nedenle, birkaç yıldan beri askıya alınmış bekletiliyordu.” Bu durumdan başta Dr. Armaoğlu olmak üzere, birçok hocamızın rahatsız olduğunu da hissediyorduk. Ancak 1956 yılının sonlarında, biz 2. sınıfta iken şöyle bir gelişme oldu. Prof. Dr. Ahmet Şükrü Esmer Hoca, Kıbrıs Politikamızı diğer ülkelere anlatmak üzere, hükümet tarafından görevlendirilerek yurtdışına gönderildi. Bu görev seyahatinin 3 ay kadar süreceği biliniyordu. Bu fırsattan yararlanarak. Prof. Dr. Yavuz Abadan Hoca işi ele aldı. Hukuk Fakültesi’nden Siyasi Tarih Hocası Prof. Dr. Coşkun Üçok’un da katkıları sağlanarak bir Jüri oluşturuldu. Gerekli formaliteler tamamlandı. O zamanki mevzuata göre, son olarak bir de “Deneme Dersi” vermesi gerekiyordu. Öğrencilere haber salındı. Sınıflardan birini doldurduk. Yavuz Abadan Başkanlığındaki jüri yerini aldı. Dr. Armaoğlu, son derece heyecanlı bir şekilde “1856 Paris Antlaşması” nı anlattı. Jüri üyeleri ciddi pozlarda kendisini dinlediler. Doçent yapmaya kararlı oldukları belliydi. Ders bitiminde, jüri üyeleri yan odaya çekildiler. On dakika kadar sonra Prof. Yavuz Abadan sınıfa dönerek beklenen sonucu açıkladı: “Dr. Fahir Armaoğlu, oy birliği ile Doçentliğe yükseltilmişti” Alkış sesleri arasında Fahir Hoca’yı kutlamaya başladık. Ortalık bayram yerine dönmüştü. Her iki Siyasi Tarih hocamızı da rahmetle anıyorum. Kendilerinden çok şeyler öğrendik.

Türkiye’de radyonun ilk yılları

Ahmet Şükrü Esmer Dış politika hadiselerini sundu

Ankara Radyosu’nun yeni binasına geçmesiyle birlikte, yani 1938 yılından itibaren, her Çarşamba akşamı saat 18:25’de başlayan ve “Dış Politika Hadiseleri” adı altında yayınlanan programı, Prof. Dr. Ahmet Şükrü Esmer hazırlayıp sunmaktaydı. O günkü anlayış çerçevesinde, daha çok bir konferans havasında gündeme gelen bu program, geniş bir dinleyici kitlesine hitap ediyordu. Özellikle 2. Dünya Savaşı ile ilgili haberler, gelişmeler ve yorumlar, büyük bir merakla herkesi radyo dinlemek için toplayabiliyordu. Daha sonraki yıllarda. Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde benim de hocam olan Ahmet Şükrü Esmer, bütün dünyanın tanıdığı bir siyasi tarih profesörüydü. Bir dönemde olsa, öğrencisi olabildiğim için kendimi çok şanslı sayıyorum.

Kaynak: Teoman Yazgan – Önce radyo vardı – https://www.radyodinle.online/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir