Ağız Kokusu Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir


Kötü ağız kokusu burnuma gelince adama sormadan edemedim. Kardeşim sen timsah mı yedin ki ağzın bu kadar kötü kokuyor. İnsanın ağzı nasıl olurda lağım misali kokabilir. Her sabah arabamla işe gitmek üzere çıkar aynı işyerinde çalışan arkadaşımı istanbul bakırköy E5 karayolu üzerinden alarak devam ederim. Yol kenarına yanaştığım anda arkadaşım arabanın kapı koluna uzanmadan önce içinde tütün kalmamış filtresi yanmak üzere sigaradan son fırtı çekerek koltuğa oturduğu an verdiği günaydın mesajıyla, burnuma sigara kokusuyla birlikte lağım, leş ve ölmüş timsah gibi kokular geliyordu. Uzun süre sabretmeme rağmen bir sabah duyduğum kokuya dayanamayarak ”kardeşim bu ne böyle allahaşkına, timsah mı yedin?” dedim. İnsan ter kokabilir fakat sindirim sisteminin ilk adımı besinlerin alındığı, konuşma sesini çıkarıldığı, tat duyusu, nefes almayı sağlayan ağız bölgesinin kötü kokması itici olması yanında ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabilir.

Ağzınızın kötü kokması nedeniyle arkadaşlarınız, eş yada çocuklarınız sizden kaçarak yakınınıza gelmesine üzülmeyi bırakarak ağzı kokan insanlar için; Ağız kokusu nedenleri, Ağız kokusundan kurtulma yolları ve ağız kokusu tedavisi hakkında önemli noktaları biraraya getirmeye çalıştık.

Ağız Kokusu (Halitosis) Nedir?

Ağız bölgesinden fizyolojik yada patolojik nedenlerle gelen kötü kokulara ağız kokusu latincede (Halitosis) denmektedir. Oruç tutmak, açlık, susuzluk gibi doğal nedenlerle ortaya çıkabildiği gibi Çürük dişler, çarpık diş, tartar, diş taşları, hasta dişetleri, dişeti iltihabı, ağız yaraları, grip, akciğer hastalıkları, gastrit, hazımsızlık, ülser, şeker hastalığı (diabet), boğaz enfeksiyonu, böbrek yetmezliği, karaciğer yetmezliği şeklinde ciddi hastalıklar kaynaklı ortaya çıkabilir. Sigara kullanımı ağız kokusuna neden olur.

Aç kaldığımız zaman neden nefesimiz kokar?

Çünkü gerekli gıda maddelerini alamayan su ve yakıt ihtiyacı karşılanmayan vücudun depoladığı yağ asitlerini yakıt olarak kullanması sonucu, ortaya çıkan oksidasyon kokuya neden olur.

Sabahları ağız kokusu normal mi?

Sabah uyandığınızda hooh yaptığınızda kendinizden kaçacak gibi oluyorsanız fakat kahvaltı sonrası koku kalmıyorsa endişeye gerek yok! Çünkü yatmadan önce yediğiniz yada içtiğiniz gıdalar dişleriniz arasında kalmış, sindirim sistemi, mide ve bağırsaklardan salınan gazlar kokuya sebep olmaktadır.

Ayrıca uyku esnasında havanın ağızdan alınması, soluk borusundan geçerek akciğerlerdeki bronşlara ulaşarak alvoller vasıtası ile kana geçmesi, kanın diğer hücrelere oksijenin dolaşımı sayesinde vücut için gerekli enerji oluşmaktadır. Enerji sonrasında kılcak damarlarda ortaya çıkan karbondioksit atığı tersine reaksiyonla (alvoller, bronşlar, gırtlak, yutak, ağız ve burundan atılmaktadır. Solunum sisteminde burun ve ağız yardımıyla dışarıdan alınan havanın içindeki oksijen sırayla yutak, gırtlak ve soluk borusundan geçtikten sonra akciğerlere gelir.
Akciğerlerde bronş ve bronşçuklardan geçerek alveollere gelir. Alveollerden kana geçer. Kan hücrelere oksijeni taşır. Hücreler bu oksijeni kullanarak enerji elde ederler. Kan yardımıyla karbondioksit, tekrar alveollere gelir. Alveollerin içindeki kılcal damarlarda bulunan karbondioksit bronşçuk, bronş, soluk borusu, gırtlak ve yutaktan geçtikten sonra bu sefer ağız ve burundan çıkan hava kokuya neden olur.

Protez diş, dolgu diş köprüsü ve çarpık dişlerin aralarına kaçan yemek parçalarıda kötü kokuya sebebiyet vermektedir. Dil üstü ve arka kısmında yiyecek atıklarının ürettiği bakterilerden kurtulmanın yolu düzenli şekilde dişlerin yanında dil organınıda fırçalamaktan geçmektedir.

Yapılan bilimsel araştırmalarda her beş insandan bir tanesinin diş eti hastalıklarına bağlı ağız kokusu şikayeti olduğu fakat sadece yarısının tedavi olmak üzere diş hekimine gittikleri gerçeği ortaya çıkmıştır.

Birde özellikle ferah nefes, serin nefes, kötü kokulara son gibi reklam sloganlarına deyinmeden edemeyeceğim. Çirkin kokuları önlediği imajı verilmeye çalışılan ağız spreyi veya mentollü ürünlerin söylenildiği gibi ağız üzerinde de hiçbir etkisi yok, üstelik şeker ihtiva etmeleri kokunu artmasını tetikliyor. Tükürük bezleri fazla çalışanlar sadece sade şekersiz sakız çiğneyerek kötü kokuyu giderebilirler.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir