Afet İnan Kimdir?


Afet İnan 1908 yılında doğdu. Atatürk, 11 Ekim 1925 te İzmire geldiğinde, birçok kurumun yanı sıra okulları da gezerek konuşmalar yaptı. Yine o günlerde İzmir ilkokullarından birinde bir toplantıda Afet Hanımla karşılaştı. Afet İnan, ilköğrenimini Eskişehirin Mihalıççık ilçesinde, Ankara ve Bigada tamamladıktan sonra, Bursa Kız Öğretmen Okulunu 1925 yılında bitirmiştir.

İlk görevine 17 yaşındayken, babasının görevi gereği bulundukları İzmirde Reddi İlhak İlkokulunda başlamıştır. Atatürk, Afet İnanın ailesinin Makedonya kolunu tanıdığından, kendisinin meslek ve durumu ile ilgilendi. Afet İnanın isteği, öğrenimini sürdürmek ve yabancı dil öğrenmektir. Bunun yerine getirilmesi için Atatürk, Afet İnanın babası ve annesi ile görüşerek, kendisini o yıl İsviçrenin Lozan şehrine Fransızca öğrenmeye gönderir (1925 – 1927).

İstanbulda Fransız Kız Lisesi (Notre Dame de Sion)nde bu öğrenimini sürdürür (1928-1929). Ortaöğrenim tarih öğretmenliği sınavına girerek öğretmenlik belgesini alır ve Ankara Musiki Öğretmen Okuluna, Tarih ve Yurt Bilgisi öğretmeni olarak atanır (1929-1930).

Türk Tarih Kurumunun kuruluş çalışmalarında yer almış ve orada uzun yıllar Asbaşkanlık yapmıştır. Ankara Üniversitesi Türk İnkılap Tarihi Enstitüsünün de müdürlüğünü yapmıştır. Akademik çalışmalarına devam eden Afet İnan, 1938de lisans, 1939da doktora çalışmalarını tamamlayarak 1942de doçent ve 1950de de profesörlüğe yükselir. Prof. Dr. Afet İnanın Atatürk ve Türk tarihi ile ilgili birçok yayını bulunmaktadır.

İnan, 8 Haziran 1985 tarihinde ölmüştür. Atatürk vasiyetnamesinde Afet İnan için; “yaşadığı müddetçe şimdilik (şimdiki halde) ayda 800 lira verilecektir” diye vasiyette bulunmuştur.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bsr recyclinghöfe