Adet düzensizliği neden olur?


Adet nedir

Adet düzensizliklerini tanımlamak için önce normal adetti bilmek gereklidir. Adet, ergenlikten başlayıp menepoza kadar süren her ay düzenli olarak ve 3-5 gün süren, günde 2 ila 5 ped arasında değişen düzenli kanamalardır. Kadınlarda yılda bir iki kez adet düzensizliği olabilir. Tanımlanan adetin daha sık olması, daha geç olması veya olmaması durumunda adet düzensizliğinden bahsedilmelidir.

Her ay kadınlar düzenli olarak yumurtlama fonksiyonunu yerine getirirler ve gebelik oluşabilmesi için rahim gebeliğe uygun ortam hazırlamaya çalışır ve bu döllenen yumurta gebeliği oluşturmak için uygun hale gelir. Kişi korunuyorsa ya da ilişki gerçekleşmemişse rahim iç duvarı dökülür ve adet söz konusu olur.

Adet Düzensizliği Neden Meydana Gelebilir?

Yaş ile beraber adetlerin sıklığı ve miktarı azalır. 35 yaşından sonra yumurtalıklarda da yaşlanma oluyor, kadınların belirli doğurganlık dönemi var ve belli yaştan sonra adet sıklığı ve miktarı azalmaya başlar. Menepoz da değilseniz doğum kontrol hapı ile düzeltilmektedir. Menepoz başlangıcı ise tedavi alternatifleri vardır. Adet düzensizliğinde kilo çok etkilidir, adet gecikmelerine ve doğurganlıkta sorunlara yol açıyor.

Ergenlik çağında ilk 2 yıl yumurtalıklar görevini yerine getiremediği için az ya da çok kanama, düzensiz kanama ortaya çıkabilir.Anneler ilk iki yıl endişelenmesinler ama kanamanın miktarı artarsa hasta kansız kalacağından mutlaka doktora başvurmalıdır. Ergenlik ve menepoz arası olan süreçte düzenli adet görülmesi beklenir fakat kanama yılda 3 kezden daha fazla düzensiz kanama meydana geliyorsa doktora başvurmak gerekir.

Gebelik döneminde, emzirme döneminde, menepoz da ve ergenlikten önce adet görülmemesi normaldir. Rahimin iç duvarında miyom rahatsızlıkları olduğu zaman adet düzensizliği yapabilir veya yumurtalıklarda kist oluştuğunda adet düzensizliğine neden olabilir. Hormon bozuklukları da adet düzensizliği yapar, hastanın psikolojik problemi, ilaç kullanımı, mevsimsel değişiklikler gibi etkenler adet düzensizliğine neden olur. Bu sebepleri tek tek incelemek gerekir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir