izmir escort bayan

9 Adımda Çok Satan Kitap Nasıl Yazılır?


Kitap
Kitap

Çok satan bir kitap nasıl yazılır? Kitap yazmaya nasıl başlanır? Kitap yazarken nelere dikkat etmeliyim? Kitap yazmanın aşamaları nelerdir gibi sorularınız var ise bu yazımızı mutlaka okumalısınız. Bu yazıda, kitap yazarken ihtiyaç duyduğunuz temel adımları bulacaksınız. Kitap yazarken dikkat etmeniz gereken kritik aşamaları sizin için 9 adımda inceledik. Süper pratik ve kolay anlaşılır 9 adım ile kitap yazmak için artık bir yönergeniz olacak.

Çok satan bir kitabı yazmayı hayal ediyorsanız ve size yazma süreci boyunca rehberlik edecek önceden yapılandırılmış bir plan arıyorsanız aşağıdaki adımları mutlaka takip etmenizi öneriyorum.

Ama önce büyük resme bakalım. Bir kitap yazmak için ne gereklidir? Kitap yazmak üç aşamada olur;

 1. Yazmaya Başlamak: Öncelikle yazmaya başlamanız gerekir. Bu çok açık bir şey gibi görünüyor, ancak bu süreçte en çok gözden kaçan adım olabilir. Önce ne yazacağınıza ve neyi yazacağınıza karar vererek bir kitap yazarsınız. Genellikle yazmaya karar veririz ancak bir türlü başlayamayız. Bu nedenle bir an önce başlayın. Diğer aşamalar gelecektir.

  Bir fikriniz var ise bu akşam o Kitabı Yazmaya başlayın!

 2. Motive Kalmak: Yazmaya başladıktan sonra kendinizden şüphe etmeye ve boğmaya başlayacaksınız. Bu psikolojik düşmanlarınız ile karşılaşın ve onlar ile mücadele etmek zorunda olduğunuzu unutmayın. Bu engeller ile karşılaştığınızda motive kalın ve planınıza sadık kalın. Bu bırakmanıza karşı koyacaktır.
 3. Kitabı Bitirmek: Yazmayı bitirmek üzere olduğunuz kitabınızı gelecekte başarılı olur veya az okunur  bunu düşünmeyin. Bizim gibi bir çok kitap sever kitabınızı ne olursa olsun okumak isteyecektir. Bu nedenle bir yazar olduğunuzu unutmayın ve bir yazar olmak için kitabınızı bitirmeniz gerektiğini unutmayın. Kitabım ne kadar satar, bestseller olur muyum? gibi soruları düşünmeden sadece yazmaya başlayın ve bitirin!    

9 Adımda Kitap Nasıl Yazılır Aşamaları ve Püf Noktaları

Aşağıda kitap yazarken dikkat emeniz gereken konuları 9 adımda toparlamaya çalıştık. Umuyoruz yazcağınız kitap için bu adımlar faydalı olur;

Aşama 1: Başlamadan Önce

1. Kitabın ne hakkında olduğuna karar verin

İyi yazı her zaman dikkat çekici bir şeyler ile ilgilidir. Kitabınızın argümanını bir cümle içine yazın, sonra bir paragrafa ve ardından bir sayfalık taslağa kadar uzatın. Bundan sonra, yazarken size yol gösterecek bir içerik tablosu yazın, ardından her bölümü birkaç bölüme ayırın. Kitabınızı başlangıç, gelişme ve son olarak düşünün.

2. Günlük bir kelime sayısı hedefi belirleyin

John Grisham, yazarlık kariyerine avukat ve yeni bir baba olarak başladı; başka bir deyişle, çok meşguldü. Bununla birlikte, her sabah erkenden bir ya da iki saat kalktı ve günde bir sayfa yazdı. Birkaç yıl sonra bir romanı vardı. Günde bir sayfa sadece 300 kelimedir. Çok yazmanız gerekmiyor. Sık sık yazmak zorunda kalacaksınız. Günlük bir hedef belirlemek size yönelik bir şey verir. Her gün hedefinize ulaşıp ivme kazanmaya başlayabilmeniz için küçük ve erişilebilir olmasını sağlayın.

3. Kitabınıza her gün çalışmak için belirli bir zaman ayırın

Tutarlılık, yaratıcılığı kolaylaştırır. Çalışmanızı yapmak için bir bitiş tarihine ihtiyacınız var – bu şekilde bir kitap yazmayı bitirebilirsiniz. İsterseniz bir günününüzü boşa çıkarıp dinlenin, ancak önceden bip plan yapın ve buna sadık kalın. Belirlediğiniz  deadline’ın geçmesine izin vermeyin; Kendinizi kolay kolay bırakmayın. Bir son tarih ve düzenli yazma süresi belirlemek, ne zaman yazacağınızı düşünmemenize yardımcı olur. Yazma zamanı gelince, o an artık yazma zamanı olmalı.

4. Her seferinde aynı yerede yazın

Çalışma odanızdaki bir masa ya da restorandaki bir masa mı yoksa mutfak masası mı olduğu önemli değil. Sadece diğer faaliyetleri yaptığınız yerden farklı olması gerekir. Yazma yerinizi özel bir alan haline getirin, böylece bu alana girdiğinizde çalışmaya hazır olursunuz. Bu çalışma alanı kitabı bitirme konusundaki taahhüdünüzü hatırlatmalıdır. Yine, burada amaç düşünmemek ve sadece yazmaya başlamaktır.

Aşama 2: Yazmaya Başlayın

5. Kitabınız için toplam bir kelime sayısı ayarlayın

Yazmaya başladıktan sonra kitabınız için toplam kelime sayısı belirlemenizde fayda var. 10 bin kelimelik parçalar ile düşünün ve her bir bölümü kabaca eşit uzunluklara bölün. İşte bazı genel ilkeler:

 • 10,000 kelime = bir broşür veya iş amaçlı bildirgeler. Okuma zamanı = 30-60 dakika.
 • 20.000 kelime = kısa e-Kitap veya manifesto. Komünist Manifesto bunun yaklaşık 18.000 kelimelik bir örneğidir. Okuma süresi = 1-2 saat.
 • 40.000-60.000 kelime = standart kurgusal olmayan kitap / roman. Muhteşem Gatsby (The Great Gatsby) bunun bir örneğidir. Okuma zamanı = üç ila dört saat.
 • 60.000-80.000 kelime = uzun kurgusal olmayan kitap / standart uzunlukta roman. Çoğu Malcolm Gladwell kitabı bu aralıktadır. Okuma zamanı = dört ila altı saat.
 • 80.000 kelime-100.000 kelime = çok uzun kurgusal olmayan kitap / uzun roman. Dört Saatlik Hafta (The 4-Hour Work Week, Timothy Ferriss) bu aralıkta.
 • 100.000+ kelime = epik uzunlukta roman / akademik kitap / biyografi. Okuma zamanı = altı ila sekiz saat. Steve Jobs biyografisi bu kategoriye uyacaktır.

6. Kendinize haftalık Deadline verin

Haftalık bir hedefe ihtiyacınız var. Hedefinizi objektif tutmak için kelime sayısına odaklanın. İlerlemenizi takip edin ve hedefinizde kaldığınız sürece küçük kutlamalar yapın, ne kadar işin kaldığını da gözden geçirin. Kelime sayısı olmasa da bir hedef bulanız gerekli, bu hedef size kalmış ama mutlaka belirleyin.

7. Erken geri bildirim alın

Hiçbir şey yazdığınız bir kitabı bir daha yazmak zorunda kalmaktan daha kötü hissettiremez. Bu duruma düşmemek için kitabınızı bitirmeden birilerine gösterin, inceletin, mutlaka fikirlerini alın. Tabiki rastgele kişler olmasın bunlar. Neyin yazmaya değer olduğunu ayırt etmenize yardımcı olması için birkaç güvenilir danışman bulun. Bunlar güvenilir arkadaşlar, editörler, ailenizden bilirleri olabilir. Doğru yoldan ilerlediğinizden emin olmak için erkenden size dürüst geribildirim verecek birini bulmaya çalışın.

Aşama 3: Son Faz

8. Kitabınızı her mecrada duyurun

Ne olursa olsun yamaya başladığınız kitabı bitirin.  Bitirdikten sonra da kitabı yaymak ve duyurmak için elinizden gelen herşeyi yapın. Yayıncıya gönderin, bütün kitapçılarda ve online kitap mağazalarında satılmasını sağlayın; kitapyurduD&R, ve kitapseç gibi sitelerde mutlaka bulunmalı. E-kitap olarak sadece online satışı ile kindle gibi platformları kullananlara da ulaşmalı. İnsanların karşısına çıkarmak için yapmanız gereken her şeyi yapın. Çekmeceye koymayın.

9. Başka bir kitap yazın

Çoğu yazar ilk kitabından utanır. Ama o ilk kitap olmadan, alabileceğin dersleri asla öğrenemezsiniz. Yani, ilk kitabınızı oraya koyun, erkenden başarısız olun ve tekrar deneyin. Daha iyi olmanın tek yolu budur. Uygulama yapmak zorundasınız, yani yazmaya devam etmeniz gerekiyor. Çok iyi bir fikriniz varsa bence bunu sonraya saklayın. Şimdi başka bir fikir bulun ve yazmaya başlayın.

Her yazar bir yerden başlamıştır. Genelde günlük hayatlarındaki çatlaklar ve sıkıntılar ilham olmuştur. Başlamak için etrafınıza bakın ve ilham alın.

Kitap Yazmak için Program Önerileri

 1. FocusWriter
 2. WriteMonkey
 3. Celtx
 4. LibreOffice Writer
 5. Sigil
 6. Trelby
 7. Hemingwayapp

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir