14 şubat sevgililer günü nedir, 14 şubat sevgililer günü tarihçesi


ilişki

14 Şubat Sevgililer Günü, hristiyan tarihine dayanmaktadır. Asıl Adı Aziz Valantine Günüdür. Asıl ününü ise on dokuzuncu yüzyılın ilk yarısında Amerika Birleşik Devletleri’nde bulur. Ülkemizde de 14 Şubat Sevgililer Günü bir çok insan tarafından kutlanmaktadır. İşte 14 Şubat sevgililer gününün kısa bir tarihçesi:

Roma İmparatoru Cladius, savaş meydanına götürecek erkek bulamadığı için evliliği yasaklar. Aziz Valentine Adlı din adamı, çiftleri gizlice evlendirerek bu yasağı çiğner. İmpatator Aziz’i ölümle cezalandırır. 14 Şubat 270 tarihinde Aziz Valantine mezarlığa defnedilir. Bu olaydan iki yüz yirmi altı sene sonra, 496’da Papa Gelasius, Aziz Valentine’in hatırasını yad etmek için Şubat 14’ü Aziz Valentine günü olarak ilan eder. Yıllar geçtikçe 14 şubat, sevgililerin birbirlerine hediye aldığı ve kutlama yapıldığı bir gün haline gelir.

14 Şubat Sevgililer gününün, günümüzdeki haliyle kutlanması 1847 yılına dayanmaktadır. 1847 yılında Amerikalı Esther Howland’ın, ilk defa sevgililer gününe özel kart yapıp babasının dükkanında satmaya başlamasıyla kutlamak gelenek halini alır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.